Islámisté zaútočili v centru kazašské Almaty

Islámisté zaútočili v centru kazašské Almaty
Autor fotografie: Pixabay
18 / 07 / 2016, 10:30

Nejméně tři mrtvé a 14 zraněných si zatím vyžádala přestřelka, která vypukla v centru kazašského města Almaty. Dva z mrtvých jsou podle agentury Interfax policisté.

Policie oznámila, že neznámí útočníci ostřelovali budovu místní správy ministerstva vnitra v Almatě a sídlo tajné policie KNB. Interfax informoval, že útočníci se pohybují po městě a bez rozmyslu střílejí.

Ministerstvo vnitra vyzvalo obyvatele města, aby nevycházeli z domovů. Policie v Almaty vyhlásila nejvyšší stupeň protiteroristické pohotovosti. "Za útokem pravděpodobně stojí stoupenci netradičních náboženských směrů," uvedl Interfax.

Na místním nádraží údajně policisté pátrají po výbušninách, celý objekt byl vyklizen a obklíčen, uvedl kazašský server BNews. Střelba se údajně ozývá i z okolí almatských kasáren.

Kazachstán, surovinově bohatý stepní stát ve střední Asii, byl dosud ušetřen projevů náboženského extremismu, ale v poslední době se podle místního tisku i zde islamisté aktivizují.

Počátkem letošního června ve městě Aktobe zaútočila skupina radikálů na dva obchody se zbraněmi a vojenská kasárna. Při zásahu těžkooděnců bylo 18 extremistů zabito a devět zadrženo. Od té doby po celé zemi platí zvýšená protiteroristická pohotovost.

 

Tagy článku