Islámisté zaútočili v diplomatické čtvrti bangladéšské Dháky

Islámisté zaútočili v diplomatické čtvrti bangladéšské Dháky
Autor: google.cz/maps
02 / 07 / 2016, 07:45

Teroristé vtrhli do jídelny, začali kolem sebe střílet a podle svědků provolávali "Alláhu akbar" (Bůh je veliký).

Dháka  (ČTK) - Nejméně pět útočníků bylo při osvobozování rukojmích z restaurace v Dháce zabito, jeden z teroristů byl podle neoficiálních informací zadržen. Jiné zdroje uvádí, že zabito bylo šest teroristů. Podle televize CNN je oficiálně potvrzeno, že nejméně 12 rukojmích bylo zachráněno a je nyní v nemocnici. Místní deník Dhaka Tribune uvádí, že zachráněno bylo celkem 18 rukojmích.

Skupina asi osmi ozbrojenců vtrhla za mohutné střelby kolem deváté večer místního času (asi 17:00 SELČ) v diplomatické čtvrti v bangladéšské metropoli Dháce do španělské restaurace Holey Artisan, kterou mají v oblibě cizinci. 

V nastalém zmatku se podařilo několika lidem před teroristy uprchnout. Při přestřelce policií bylo mnoho policistů zraněno, dva z nich již zemřeli.  Teroristé pak uvnitř přes noc drželi několik desítek rukojmích, než tam vtrhlo policejní komando. Z restaurace se pak podle agentury AP ozvaly dva výbuchy a střelba.

Podle dřívějších informací vyplývajících ze svědectví lidí, jimž se podařilo uprchnout při začátku útoku, skupina ozbrojenců zadržovala přes dvacet lidí, včetně několika cizinců. Podle italského velvyslance bylo mezi nimi sedm Italů, neopotvrzená je zatím informace, že mezi nimi byli Japonci.

 

Do záchranné operace, která začala kolem před čtvrtou hodinou našeho času, bylo nasazeno přes sto policistů a vojáků a na místě bylo několik obrněných vozidel. 

Podle výpovědi dvou zaměstnanců restaurace, jimž se podařilo ve zmatku bezprostředně po přepadení uprchnout, bylo útočníků asi pět až osm. Televize CNN dnes informovala, že šlo o mladé muže. 

K útoku se již v pátek v noci přihlásila organizace Islámský stát (IS), která posléze zveřejnila drastické fotografie, jež mají podle agentury Amak blízké IS pocházet z prostor restaurace. Bezpečnostní experti, citovaní televizí CNN, uvedli, že jako pravděpodobnější pachatel se jeví spíše teroristická organizace Al-Káida, která je v této oblasti aktivnější. 

Země se v posledních měsících stala dějištěm série útoků, které hlavně islámští extremisté zaměřovali na bojovníky za svobodu slova, umírněné muslimy, členy menšin a také několik cizinců.

Zdroj: ČTK, Český rozhlas

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace