Islámistický hacker zabit americkým dronem v Sýrii

Islámistický hacker zabit americkým dronem v Sýrii
Autor fotografie: Twitter/screenshot|Popisek: Junaid Hussain
27 / 08 / 2015, 07:45

Dron Hussaina zabil v úterý nedaleko města Rakka, které je "hlavním městem" islámského státu.

Americký bezpilotní letoun zabil v Sýrii britského hackera, který působil jako šéf kybernetické jednotky IS. S odvoláním na zdroj z amerického ministerstva obrany o tom dnes informovala agentura Reuters. V krátké době se tak jedná už o druhého vysoce postaveného člena islamistické skupiny, kterého se podařilo zneškodnit.

Zabitý Junaid Hussain původem z anglického Birminghamu byl podle amerických i evropských tajných služeb hlavním kybernetickým odborníkem radikálních islamistů. Vedl prý jednotku s názvem Kyberchalífát, která údajně stojí mimo jiné za lednovým napadením twitterového účtu amerického Centrálního velení (CENTCOM). Zdroj: TheGuardian.com

Odborníci na kybernetickou bezpečnost se ale podle agentury Reuters domnívají, že skupina Kyberchalífát, kterou Hussain vedl, neměla a nemá dostatek znalostí a schopností, aby provedla významný útok na počítačové systémy, který by mohl vést k závažnějším škodám. "Nepředstavoval vážnou hrozbu. Pravděpodobně byl jen otravným hackerem," uvedl Adam Meyers, zástupce ředitele firmy CrowdStrike, která se zabývá kybernetickou bezpečností. "Cílem se stal spíše kvůli své roli v náboru, komunikaci a dalších podpůrných činnostech," dodal.

Hussain si ještě v Británii odseděl půl roku ve vězení za krádež dat z elektronického adresáře bývalého premiéra Tonyho Blaira. (Zdroj: ceskenoviny.cz)

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.