Islamistický Talibán postřílel na pákistánské univerzitě studenty, ostrahu i policisty

Islamistický Talibán postřílel na pákistánské univerzitě studenty, ostrahu i policisty
Autor fotografie: YouTube/screenshot/AFP news agency|Popisek: Policie a armáda zneškodnily nejméně čtyři útočníky a nyní celý komplex prohledávají.
20 / 01 / 2016, 12:00

Hlášeny jsou zatím dvě desítky mrtvých. Korespondent Telegraphu hovoří až o 30 obětech. Jsou mezi nimi studenti, členové ostrahy, policisté a nejméně jeden učitel.

Podle zdrojů zpravodajského kanálu Geo TV se teroristé dostali do areálu Univerzity Báči Chána kolem půl desáté ráno místního času. Pomohla jim hustá mlha. Nejprve došlo k několika výbuchům, poté začali ozbrojenci střílet na studenty v učebnách i na ubytovně. Zdroj: ceskatelevize.cz

GOOGLE

Opakuje se podobný scénář jako v závěru roku 2014, kdy talibánští ozbrojenci zavraždili ve škole v pákistánském městě Péšavár téměř 130 lidí, z toho většinou deseti až čtrnáctiletých dětí.

„Většina studentů, kteří zahynuli kulkami útočníků, byla zabita v ubytovně pro chlapce,“ řekl AFP šéf regionální policie Saíd Vazír. Několik těl zůstává uvnitř areálu, sdělil CNN šéf místních záchranářů Bilal Faiz.

Policie a armáda zneškodnily nejméně čtyři útočníky a nyní celý komplex prohledávají. Během operace byla z areálu evakuována většina lidí, někteří ale uvízli uvnitř spolu s bojovníky. Místní média hovoří o jednom hrdinném učiteli - Saíd Hamíd Hussain se prý snažil chránit studenty, když po útočnících střílel z vlastní zbraně.

Podle vicekancléře Fazala Rahima studují na univerzitě tři tisíce studentů. Ve středu se v areálu nacházelo 600 návštěvníků kvůli recitálu moderní poezie na počest Chána, ale nevyučovalo se. Úřady provincie Chajbar Pachtunchvá kvůli útoku zavřely do konce ledna všechny školy a vyhlásily třídenní smutek.

Rodiče studentů si podle agentury Reuters stěžují, že v areálu nebyla dostatečná bezpečnostní opatření. Přitom tato univerzita je pouhých 50 kilometrů od Péšaváru, kde došlo k podobné tragédii.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace