Někteří uprchlíci odmítají azyl na východě SRN i v malých německých městech

Někteří uprchlíci odmítají azyl na východě SRN i v malých německých městech
20 / 09 / 2015, 21:30

Nechtějí žít daleko od svých příbuzných, od muslimských center a mešit. Bojí se v cizí zemi, kde je přerozděluje počítačový systém bez ohledu na jejich přání.

Informaci zveřejnil server FoxNews v článcích ze 17. a 18. září letošního roku, kde popisuje osudy několika uprchlíků.

Německé spolkové země si rozdělují běžence pomocí softwaru EASY, vyvinutého německým ministerstvem pro "počáteční rozdělení žadatelů o azyl". Znamená to, že uprchlíci, kteří jsou dosud umístěni v utečeneckých táborech, budou následně rozdělováni pomocí tohoto programu do různých oblastí Německa. Například Hesensko přijme 7,3 procenta ze 450.000 uprchlíků, kteří již letos přicestovali do země nebo Severní Porýní-Vestfálsko, na severovýchodě Německa, které jich získá nejvíce, kolem 21 procent. 

Toto přerozdělování však znejisťuje uprchlíky, kteří by se přáli dostat místo toho do Frankfurtu nad Mohanem, kde už mají své příbuzné a kde mají zázemí. Server FoxNews poukázal na příběh 31letého Afgánce, který byl v roce 2010 umístěn do  bavorského Würzburgu.

Ten tvrdí, že "Wurzburg je velmi malé město, kde není žádná afghánská kultura, žádné festivaly". Jakmile tedy získal povolení k pobytu a mohl z města odejít, zamířil do Frankfurtu, kde je afghánská mešita a má tam větší šance účastnit se kulturních akcí, jako je třeba muslimská oslava Nového roku. Raději přespává v nevyhovujících podmínkách na okraji Frankfurtu, kde si také sehnal práci. Stejně tak jeho afgánský přítel, který skončil ze stejných důvodů v tomto městě. Ten ale stále čeká na rozhodnutí žádosti o azyl a stěžuje si, že řízení trvá příliš dlouho. A dokud nezíská azyl, nemůže k němu přicestovat jeho žena a děti z Afgánistánu.

Na osudu syrské uprchlické rodiny, která byla softwarem EASY přidělena do východoněmecké Saské Kamenice (dříve Karl-Marx-Stadt) zase FoxNews dokumentuje obavy utečenců z postoje místních obyvatel. Podle redaktora byla rodina ubytována v bývalých sovětských kasárnách, které jsou obehnány ostnatým drátem. Rodina se čtyřmi dětmi uprchla z vybombardovaného Damašku, podnikla strastiplnou cestu na gumovém člunu přes Středozemní moře, byla dána na pospas pašerákům lidí, aby se nakonec přes Rakousko dostala do zaslíbeného Německa. 

Teď je čeká rozčarování; ponuré kasárny, ozbrojení policisté, město daleko od vytouženého Berlína. Podle rodiny, který strávila v Berlíně pouhé dva týdny, nechtěli její členové opustit hlavní město a nechtějí bydlet ani v Kamenici, kde jsou jenom tři mešity a kde je pouze 500 Syřanů. 

"Slyšela jsem od lidí, že ve východním Německu to není dobré, a místní lidé tam nemají rádi cizince." V azylových centrech prý strážní ani úředníci nemluví anglicky ani arabsky a rodina se musela několikrát přemisťovat a jen díky GPS v mobilu věděli, kde se nachází. "Nemáme ponětí, co s námi bude dál. Je to noční můra."

Zdroj: FOXNEWS

 

 

 

Tagy článku