Islámská Saudská Arábie staví opevnění proti islámskému státu

Islámská Saudská Arábie staví opevnění proti islámskému státu
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
19 / 06 / 2015, 06:00

Tuto zprávu jsme převzali v polovině ledna letošního roku. Bude ochotná Saúdská Arábie přijmout uprchlíky z válkou ohrožených okolních území, kteří před konfliktem utíkají do Evropy?

Deník The Telegraph přinesl 16. ledna informaci o tom, že jeden z nejbohatších států světa staví zeď tisíc kilometrů dlouhou, jako obranu přes islámským státem.

Zatímco Evropa je zmítána teroristickými útoky islámských radikálů a v západních zemích se zatýkají příznivci islámského státu, Saudská Arábie v tichosti staví "Velkou arabskou zeď" po celé hranici s Irákem.

Návrh na výstavbu byl projednán už v roce 2006, v době irácké občanské války, ale práce byly zahájeny až v září loňského roku poté, co jednotky islámistů začaly pronikat na území Saúdskoarabského království. 

Hraniční pásmo tvoří pět řad oplocení se strážními věžemi vybavených kamerami s nočním viděním a radary. Ostrahu hranice zajišťuje již nyní přes 30 tisíc vojáků.  

Přitom Saúdská Arábie je islámská absolutní monarchie a základem právního systému je šaría. Tedy stejné náboženství, které vyznávají bojovníci islámského státu. Země byla vždy otevřená všem muslimům, zvláště proto, že má dvě poutní místa - Mekku a Medinu.

Podle vládních zdrojů se chce izolovat od chaosu, který probíhá v Iráku i Jemenu a dalších zemích Středního východu.Na jižních hranicích právě s Jemenem už postavili zátarasy o délce přes 1300 kilometrů. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.