Islámského teroristu marně hledají tisíce policistů. Merkelová je "hrdá na německý lid"

Islámského teroristu marně hledají tisíce policistů. Merkelová je &quote;hrdá na německý lid&quote;
Autor: Anis AMRI, 24 let, Tunis
22 / 12 / 2016, 17:30

Vycházejí najevo další a další chyby německých úřadů. Policie provádí po celé zemi domovní prohlídky.

Berlín (ČTK) - Německá policie dnes ráno podle německých médií provedla několik razií v souvislosti s útokem na berlínský vánoční trh, který si vyžádal 12 mrtvých. Server deníku Bild uvedl, že policie při jedné akci zatkla čtyři osoby, které byly v kontaktu s podezřelým Tunisanem Anisem Amrim, nejvyšší státní zastupitelství to ale posléze popřelo.

O čtyřech zatčených píší německá média v souvislosti s ranním zákrokem v Dortmundu na západě země. Policie zatím ale nepotvrdila, že by akce souvisela s berlínským útokem.

Německá policie pátrá po Tunisanovi, je podezřelý z teroristického útoku v Berlíně

V souvislosti s útokem dnes policie zasahovala v ubytovně v Emmerichu v Severním Porýní-Vestfálsku, kde dříve bydlel Amri, kterého dnes jeden z bratrů vyzval, aby se vzdal. Na zhruba hodinové akci se podle německých médií podílelo asi 100 strážců zákona.

 

Další zákroky se podle Bildu brzy ráno uskutečnily v berlínských čtvrtích Kreuzberg, Moabit a Prenzlauer Berg. Čtyřiadvacetiletý Tunisan při nich ale dopaden nebyl.

Němci mají více důkazů, že za útokem v Berlíně byl Tunisan Amri

Německé úřady již mají více důkazů, které ukazují na to, že podezřelý Tunisan Anis Amri je skutečně pachatelem pondělního útoku na vánoční trh v Berlíně. Po návštěvě Spolkového kriminálního úřadu to dnes řekl ministr vnitra Thomas de Maiziére. Kancléřka Angela Merkelová vyjádřila hrdost nad tím, jakým způsobem většina Němců na útok reaguje.

"V kabině kamionu se našly (Amriho) otisky prstů a jsou i další důkazy," uvedl de Maiziére, podle něhož je tak čtyřiadvacetiletý Tunisan s vysokou pravděpodobností pachatelem útoku.

De Maiziére i Merkelová, kteří se byli informovat o postupu vyšetřování, poděkovali dnes policistům za dosavadní práci. Kancléřka ocenila také mezinárodní spolupráci, která je podle ní bezchybná.

"Teoreticky jsme všichni už dlouho věděli, že jsme také cílem islámského terorismu," poznamenala Merkelová, podle níž je ale skutečný útok ještě úplně něco jiného. "Jsem v posledních dnech velmi hrdá na to, jak klidně velké množství lidí na tuto situaci reagovalo," řekla.

Toto je regulérní válka, paní kancléřko!

Německo podle Merkelové v posledních letech udělalo hodně, aby se na boj s terorismem připravilo, a i to jí naplňuje přesvědčením, že země tuto těžkou zkoušku zvládne.

RBB: Vyšetřování útoku komplikují chyby německých úřadů

Vyšetřování útoku na vánoční trh v Berlíně nadále komplikují chyby příslušných úřadů, uvedla rozhlasová a televizní stanice RBB. Kvůli nim se ve středu neuskutečnily razie v Berlíně a Severním Porýní-Vestfálsku, které musely být odloženy na dnešek. Na dveřích u místa řidiče kamionu, který vjel na vánoční trh v Berlíně, se podle německých médií mezitím našly otisky prstů hledaného Tunisana Anise Amriho.

Německé úřady o islámském teroristovi z Berlína věděly několik měsíců. Teď za jeho dopadení nabízí odměnu 100.000 eur

Policie se už ve středu chystala prohledat několik bytů v Berlíně, ale podle RBB jí k tomu chybělo rozhodnutí příslušného soudu. Razie, o kterých už ve středu původně informoval deník Die Welt, se tak uskutečnily až dnes nad ránem.

O podobné komplikaci se už ve středu mluvilo také v souvislosti s chystanou akcí v Emmerichu v Severním Porýní-Vestfálsku, kde podezřelý Tunisan Anis Amri svého času bydlel. I tamní zákrok chystala policie už ve středu, rozhodnutí o něm bylo ale údajně kvůli gramatickým chybám neplatné, a akce se tak uskutečnila až dnes.

I německé tajné služby nepochopitelně selhaly

Důkazů proti hledanému Amrimu přibývá. Stanice RBB dnes napsala, že policie vedle peněženky s jeho dokumenty našla také jeho mobilní telefon. Peněženka ale v kabině nákladního vozu byla objevena až v úterý.

Podle deníku Süddeutsche Zeitung policisté kabinu kamionu neprohledali hned v pondělí večer, protože ji nechtěli "kontaminovat" svým zápachem, než k ní pustí speciálně vycvičené psy, kteří jsou schopni zaznamenat i velmi malé pachové stopy, a na základě nich pak sledovat pachatele.

Süddeutsche Zeitung dnes také uvedl, že se podle jeho informací na dveřích u místa řidiče kamionu, který vjel na vánoční trh, našly Amriho otisky prstů. Podle listu Berliner Zeitung se jeho otisky našly i na volantu. Policie to zatím ale nepotvrdila.

Server Spiegel Online dnes napsal, že se Amri před časem nabídl, že spáchá sebevražedný atentát. Vyšetřovatelé na to přišli na základě analýzy odposlechů. Nabídka ale byla údajně tak zakódovaná, že úřady nemohly na jejím základě požadovat jeho zadržení.

O aktuálním stavu vyšetřování se nyní od policistů nechává informovat i německá kancléřka Angela Merkelová, která se má odpoledne k situaci vyjádřit.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace