Islámský Írán popravuje a mučí jako na běžícím pásu, středověké metody ve 21. století.

Islámský Írán popravuje a mučí jako na běžícím pásu, středověké metody ve 21. století.
Popisek: Ilustrační foto
31 / 10 / 2015, 12:00

Počet poprav v Íránu od roku 2005 „exponenciálně roste“ a letos by mohlo být popraveno až 1.000 lidí.

V přepočtu na počet obyvatel popravuje Islámská republika nejvíce lidí ze všech zemí světa. Uvedl to v úterý 27. října 2015 ve zprávě pro Valné shromáždění OSN zvláštní vyšetřovatel pro oblast lidských práv v Íránu Ahmed Šahíd. Informaci zveřejnil server eretz.cz

Podle Šahída je většina trestů smrti ukládána za drogové trestné činy, což odporuje mezinárodnímu právu, které zakazuje ukládaní trestu smrti za nenásilné trestné činy a neplnoletým. Vyšetřovatel OSN proto Írán vyzval, aby buď provádění trestu smrti zmrazil anebo jej vykonával jen za „nejvážnější zločiny“, tedy zločiny s cílem zabít, které skutečně vedly ke ztrátě života.

Íránští spisovatelé odsouzeni k bičování za to, že podávali ruku opačnému pohlaví

V loňském roce podle zvláštního vyšetřovatele OSN Islámská republika provedla „šokujících 753 poprav“ a letos toto číslo bude překonáno. Během prvních sedmi měsíců roku 2015 bylo íránskými úřady oběšeno nejméně 694 lidí a podle zpráv organizací pro ochranu lidských práv již nyní toto číslo přesáhlo 800. „A desítky dalších čekají na stejný osud na celách smrti,“ dodal.

Z poprav za prvních 6 měsíců letošního roku jich 69 % připadalo na drogové trestné činy, proti nimž se vláda snaží bojovat zpřísněním trestů, včetně častějšího ukládání trestu smrti. Ahmed Šahíd také upozornil, že k získání přiznání íránské úřady využívají vedle dlouhých pobytů na samotce také mučení.

Příčinu velmi špatného stavu lidských práv v Íránu spatřuje převážně v „hluboce chybném soudním systému“, v jehož rámci je odpírán přístup k obhájcům a je kriminalizováno právo na svobodu projevu, což například letos v dubnu vedlo k uvěznění 46 novinářů a velmi tvrdým trestům pro jednotlivce, kteří se na sociálních sítích kriticky vyjadřují k vládě a lidským právům.

„Někteří z nich dostali trest smrti jen za to, že zveřejnili články na Facebooku a jiných sociálních sítích,“ dodal.

Kritizujete islám a muslimy? Potom pozor, porušujete rezoluci Rady pro lidská práva OSN

Značné znechucení a odpor mezinárodního společenství vyvolávají také popravy mladistvých v Íránu. Naposledy vyjádřil hlubokou lítost nad popravou dvou mladistvých generální tajemník OSN Pan Ki-Mun 19. října 2015.

Zdroj: eretz.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.