Islámský stát - bezpečnostní hrozba číslo jedna

Islámský stát - bezpečnostní hrozba číslo jedna
Autor fotografie: Dollarphotoclub|Popisek: Ilustrační foto
02 / 01 / 2015, 13:45

2.1.2015/ "V Islámském státě je přes tři tisíce bojovníků ze západních zemí – z Dánska, Francie, Británie, Austrálie a dalších zemí. Minimálně někteří z těch, co se vrátí zpátky, se budou dál angažovat a budou doma představovat hrozbu."
Zdroj: Aktualne.cz

To jsou slova Adama Dolnika, mezinárodně uznávaného experta na terorismus a vyjednávání s únosci, která uvedl pro deník aktualne.cz.

Na stránkách Security magazínu se bezpečnostní hrozbě, kterou představuje islámský stát pro západní civilizaci, věnujeme pravidelně. Naposledy v článku Islámský stát mohou porazit pouze vlastní lidé, obyvatelé států, které se islamisté snaží ovládnout.

Z rozhovoru s Adamem Dolnikem vybíráme některé jeho citace:

"Islámský stát má mnohem více peněz, než kdy měla Al-Káida. Má infrastrukturu a momentálně k dispozici kolem dvou miliard dolarů."

O tom, že islámisté disponují značnými finančními prostředky, jsme psali v článku Islámský stát – nejbohatší teroristická skupina na světě. Likvidace západní civilizace?

"V Islámském státě je přes tři tisíce bojovníků ze západních zemí – z Dánska, Francie, Británie, Austrálie a dalších zemí. Minimálně někteří z těch, co se vrátí zpátky, se budou dál angažovat a budou doma představovat hrozbu." A pokračuje: "Islámský stát má velkou výhodu, že je cizincům otevřený mnohem více, než byla Al-Káida. Jsou ochotní vzít lidi, kteří přijedou ze Západu, a integrovat je.

".....Islámský stát má mnohem lepší infrastrukturu, říkám tomu "pětihvězdičkový džihád". Koupí si tam Red Bull, nabijí si iPad, mají přístup k ženám, můžou si hrát hry a občas si jdou někam zabojovat. Také dostávají plat a ubytování.....Jet tam je pro ně daleko pohodlnější, než bylo v případě Al-Káidy v Afghánistánu a Pákistánu. Dnes stačí přijet do Istanbulu, jet k hranici, napojit se na ty správné lidi a tu hranici přejít. Vše potřebné si mohou zjistit na diskusních fórech, kde jim zástupci IS ochotně odpoví."

"IS má už teď velmi globální členskou základnu...Má spoustu lidí, kteří na Západě žili spoustu let a budou se tam vracet. Mají západní pasy, takže je to pro ně snazší. Na druhou stranu tajné složky velmi bedlivě sledují, kdo tam jede a proč tam jede"

O riziku, které hrozí současně s návratem těchto "islamistů" jsme psali v článku Jak se evropské státy vypořádají se svými občany bojujícími za Islámský stát? I české tajné služby věnují této hrozbě pozornost.

"...je pravděpodobnější, že se budou opakovat útoky podobné těm z července 2005... Nejvíce pak hrozí útoky malých buněk a osamělých vlků, kterým je velmi těžké zabránit, ale zároveň je jejich destrukční potenciál značně omezený."

O hrozbě teroristických útoků v letecké dopravě, která je vyšší než v roce 2010 hovořil i dnes již bývalý šéf amerického Úřadu pro bezpečnost v dopravě John Pistole. Respektovaný Institut pro ekonomii a mír (IEP) se sídlem v Sydney a pobočkami v Londýně a New Yorku vydal rovněž varovnou zprávu o prudkém nárůstu počtu teroristických útoků. A nakonec tzv. "osamělí vlci" úspěšně zaútočili nejen v Sydney , ale i v předvánoční Francii (Další teroristický útok ve Francii - vláda povolává do ulic další policisty a vojáky).

"Myslím si, že Islámský stát sám sobě škodí. Jeho vlastní brutalita mu každopádně moc nepomáhá. Škodí si informacemi, které o něm pronikají na povrch a které on sám - či jeho lidé - proaktivně propaguje".

Celý rozhovor si můžete přečíst na stránkách aktualne.cz.

Psali jsme také:

Britská matka verbuje na sociálních sítích nevěsty pro islámisty

Používání dětí jako sebevražedných atentátníků

Vzkaz islámského státu Západu: přejděte k islámu nebo vás všechny povraždíme!

150 žen toto úterý popraveno, protože odmítly sňatek s džihádisty

Vykřikl „Allahu Akbar!” a autem najel do chodců - pomatenec řádil ve Francii

Islamistický Tálibán zavraždil v Pákistánu nejméně 130 osob včetně dětí

Kdo se rouhá bude popraven!

Hromadnou popravu inscenovali islamisté tak, aby šokovala svět maximální brutalitou.

Bojovníci Islámského státu ukamenovali dva homosexuály

"Pomáhejme v Sýrii, nevozme džihád sem"

Evropa znásilněná islámem

Megalomanie Evropské unie může vést k sebezničení 

Dopustí Evropa sebezničení ve jménu politické korektnosti?

K radikálnímu islámu se v Německu začínají hlásit tisíce podporovatelů

Skrytá kamera: život v syrském městě Raqqa ovládaném islámským státem

Sestřelí bojovníci islámského státu civilní letadlo? Německá tajná služba varovala poslance

 

 

 

 

Tagy článku