IS "Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!"

IS &quote;Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!&quote;
Autor fotografie: Wikipedia|Popisek: vlajka IS
18 / 02 / 2015, 15:15

Islámští radikálové plánují převzetí moci v Libyi a dostat se do Evropy jako imigranti. To vyplývá z korespondence příznivců IS. Evropa zaspala a zapomněla na nebezpečí, které má doslova za humny. V Itálii je panika a Evropská unie požaduje mírová jednání v Libyi, a odsuzuje bombardování Libye egyptskými vojsky.

Džihádisté plánují, že zaplaví severoafrický stát svými bojovníky ze Sýrie a Iráku, kteří se potom jako migranti dostanou přes Středozemní moře především do Itálie.

O obavách Itálie z masového přílivu libyjských utečenců jsme psali v článku "Válka v severní Africe je na spadnutí. Itálie se obává libyjských uprchlíků".  Evropa nezvládá příliv uprchlíků z Afriky a Středního východu. Problémy má Španělsko, Itálie, Německo, nově i Maďarsko, Bulharsko a další země. Začíná výstavba hraničních plotů, snižují se výdaje na záchranné operace ve Středozemním moři. ("Ilegální přistěhovalci se valí do Evropy. Bezpečnostní riziko, se kterým si EU neví rady")

Zatímco italský ministr vnitra dnes nařídil posílit bezpečnostní složky v celé zemi s cílem ochránit "citlivé cíle". Mluvčí vysokého představitele pro společnou zahraniční politiku EU Federica Mogheriniho Catherine Ray zdůraznila, že vojenské řešení nepovede k ukončení probíhajícího konfliktu v Libyi (zdroj: rainews.it). 

Egyptský ministr zahraničí Shoukry, v rozhovoru pro al-Arabiya zopakoval, že nálety prováděné na pozice islámského státu (IS) v Libyi jsou součástí práva Egypta na "sebeobranu".  

Tři roky po pádu dlouholetého vládce Kaddáfího, je Libye rozdělena mezi mezinárodně uznanou vládu na východě země a islamisty, kteří ovládají Tripolis na západě. IS expanduje do Libye velice rychle, obsadil Benghází, Sirte i hlavní město Tripolis. V sobotu IS převzal kontrolu městských institucí ve východní části přístavního města Sirte.

Mezitím, co se Evropa a USA zaměřuje na konflikt na východní Ukrajině, evropské křesťanské národy jsou v bezprostředním nebezpečí před islámskými šílenci. Islámští fanatici se mohou pod záminkou, že jsou uprchlíci před válečným konfliktem v Sýrii, dostat nepozorovaně (případně ještě s humanitární pomocí) na evropský kontinent, jen několik kilometrů od českých hranic.

Prozatím se bezpečnostním silám v boji proti islámským radikálům v evropských zemích příliš nedařilo (psali jsme v článcích "Teroristické úroky v Kodani - opět selhala bezpečnostní opatření? Po kolikáté už?",  "Evropa čelí nejvyššímu riziku teroristických útoků a statisíce policistů a vojáků v pohotovosti", nebo "Nové záběry z útoku atentátníků na redakci Charlie Hebdo" (tehdy jsme se také ptali, kde byla francouzská policie- útok totiž trval deset minut a po policii ani vidu, ani slechu....)

Klíčovou otázkou v následujících měsících tedy bude, do jaké míry je libyjská odnož islámského státu schopna spojit se se svými zahraničními spolubojovníky na Středním východě. Rozhodně jim v tom nebude bránit "děravá" hranice mezi Libyí a Egyptem, a dále Sinajským poloostrovem.

Zdroj: The Telegraph, video: TomoNews US 

Psali jsme také:

Nové záběry z útoku atentátníků na redakci Charlie Hebdo

Západ prohrává válku s islámským státem

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

Francouzské bezpečnostní orgány věděly o nebezpečí teroristického útoku. Jsou ale bezradné

Bezprecedentní teroristický útok radikálních islamistů v Paříži. Evropa je v šoku

České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách

Další teroristický útok ve Francii - vláda povolává do ulic další policisty a vojáky

Vykřikl „Allahu Akbar!” a autem najel do chodců - pomatenec řádil ve Francii.

Islamisté zaútočili v australském Sydney

Islámská Saudská Arábie staví opevnění proti islámskému státu

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

Jak se evropské státy vypořádají se svými občany bojujícími za Islámský stát?

K radikálnímu islámu se v Německu začínají hlásit tisíce podporovatelů

Evropa znásilněná islámem

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

Německý občan poprvé obviněn z účasti v extremistické skupině islámský stát

Francouzský ministr vnitra: stovky našich občanů bojují v teroristických skupinách islámského státu v Iráku a Sýrii

Německý ministr vnitra zakázal činnost teroristické organizace "islámský stát"

Máme extremismus pod kontrolou?

 

 

 

Tagy článku