Islámský stát loni vydělal na únosech 25 milionů dolarů

Islámský stát loni vydělal na únosech 25 milionů dolarů
Popisek: Zdaleka ne všichni unesení jsou popraveni
22 / 09 / 2015, 17:30

Únosy lidí v režii teroristické organizace Islámský stát jsou pečlivě plánované a organizované. Je to totiž byznys, který vynáší!

Unesení novináři, zaměstnanci, humanitární pracovníci či turisté  - může se zdát, že to je náhoda, že nešťastníci se pouze připletli na území s teroristy nebo jim někde zkřížili cestu. Ve skutečnosti jsou ale únosy propracované do sebemenšího detailu.

Islámský stát má svoje informátory a donašeče, kteří za peníze, z přesvědčení nebo obojí, ochotně dodají cizince až do rukou džihádistů. Samozvaný teroristický stát má dokonce samostatné oddělení, které se věnuje organizaci únosů - "Zpravodajský aparát."

Zaměřen je hlavně na zahraniční novináře a sleduje je od okamžiku, kdy vkročí na území Sýrie. Podle odhadu amerických tajných služeb jen za rok 2014 vydělal IS na výkupném okolo 25 milionů dolarů. Ne každý má ale takové štěstí, že se dožije svého propuštění. Od roku 2011 bylo zabito zhruba 181 novinářů a bloggerů.

Výkupné většinou zaplatí rodinní příslušníci a jednání mezi teroristy obstarávají vyjednavači jako například turecký podnikatel Moutez Shaklab. Při hledání lidí využívá svých kontaktů v Sýrii.

"Zavoláte únoscům a zeptáte se, zda mají toho člověka. Oni řeknou, ano," vysvětluje mechanismus jednání s teroristy Shaklab. K ověření informace, že unesená osoba je naživu se většinou ptá na věci, které jsou známé jen příslušníkům rodiny a dané osobě.

Shaklab například pomáhal vyjednávat o propuštění italského novináře Domenica Quirica a portugalského spisovatele Pierra Piccininiho.

"Byl jsem svědkem toho, že jejich rodinní příslušníci zaplatili 4 miliony dolarů," říká Shaklab.

Únosci ale byli syrští rebelové a nikoli IS. S těmi během vyjednávání Shaklab pohořel, protože se při snaze o vyhledání další unesené osoby setkal s příslušníkem IS, který mu začal vyhrožovat a obvinil ho z rouhačství. Podle Shaklaba je jednání s IS mnohem těžší, protože unášejí a vraždí lidi z přesvědčení. IS navíc využívá informací od místních obyvatel.

Jedním z nich byl i muž, který si dnes říká Abu Huraira. Syřan byl bývalým "agentem" IS, který vyhledával a dodával lidi teroristům do té doby, než ho jednou požádali o vydání jeho vlastního přítele. Aby si získal důvěru novinářů, dělal, že je syrský uprchlík a po té je nalákal na místo blízko hranic, aby mohli natočit reportáž. Sliboval jim děti a další lidi, kteří budou ochotni mluvit nebo se nechat natočit. Teroristům už jen stačilo dodat detaily - zejména kdy a kde se bude oběť vyskytovat. Únosci se pak bez problémů zmocnili nic netušícího cizince. Hurairu prý také občas naoko unesli, aby ho záhy pustili.

Huraira patřil mezi syrské protivládní rebely, pak se přidal k odnoži Al-Kajdy a nakonec se k IS. Konec spolupráce ale nastal ve chvíli, kdy po něm islamisté chtěli, aby jim pomohl unést přítele.

"Nemohl jsem ztratit svého přítele nebo být za to zodpovědný. Řekl jsem mu - musíš opustit tuto oblast, tuto zemi, protože oni se na tebe zaměřili. Chtějí tě a tito lidé nemají slitování."

Huraira dodnes disponuje fotografiemi obětí únosu, zprávami a záznamy rozhovorů, které měl s lídry IS v provincii Raqqa. Jeho svědectví vypovídá o tom, že IS má na únosy celou síť informátorů a své činy pečlivě plánuje. Nejhorší je ale realita toho, kolik obyčejných Syřanů je ochotno se zapojit do této špinavé hry a stát se špionem teroristů.

 Zdroj: BBC

Tagy článku

-->