Islámský stát mohou porazit pouze vlastní lidé, obyvatelé států, které se islamisté snaží ovládnout

Islámský stát mohou porazit pouze vlastní lidé, obyvatelé států, které se islamisté snaží ovládnout
Autor: RT|Popisek: Homemade APC: Kurdish man builds war vehicle at home to fight ISIS
30 / 12 / 2014, 12:45

30.12.2014 / Žádná vojenská intervence USA a spojenců situaci nevyřeší jako ji nevyřešila v Afganistanu a Iráku.
Zdroj: RT

Je třeba pomoci místním obyvatelům, kteří se nechtějí nechat tyranizovat islamisty.

Ale například přes zjevné bojové úspěchy Kurdů, naposledy proražení obklíčení hory Sidžár islámskými bojovníky, je jejich podpora spojenci stále vlažná.

Nechuť Turecka pomáhat kurdským bojovníkům je notoricky známá. Mylná představa Američanů, že vojenské intervence do zemí s odlišnou kulturou mohou nastolit demokracii, také. Sebelepší vojenská technika západu nic nevyřeší, pokud vlastní boj nevybojují ti, kteří žijí na územích dobývaných Islámským státem.

Odhodlání Kurdů bojovat proti islamistům je přitom naštěstí velké. Jen nedostatek zbraní jim brání dosáhnout ještě významnějších úspěchů v souboji s Islámským státem. Někteří se proto uchylují k téměř donkichotským činům.

Jako Shahbaz Sindi z městečka Duhok v severním Iráku, který doma na dvorku sestrojil vlastní bojové vozidlo. Pracoval na něm dva měsíce deset hodin denně. Na koleně vyrobené bojové vozidlo pak poskytl jako dar kurdským bojovníkům a pustil se do domácí výroby dalšího.

Domácí výroba vojenské techniky ale největší hrozbu západní civilizaci bohužel nezažehná. Jak dlouho bude ještě trvat než přehodnotí USA a spojenci svou politiku a odhodlají se k větší podpoře místních odpůrců Islámského státu? 

Video: YouTube, RT

Psali jsme také:

Používání dětí jako sebevražedných atentátníků

Islámský stát – nejbohatší teroristická skupina na světě. Likvidace západní civilizace?

K radikálnímu islámu se v Německu začínají hlásit tisíce podporovatelů

Skrytá kamera: život v syrském městě Raqqa ovládaném islámským státem

Sestřelí bojovníci islámského státu civilní letadlo? Německá tajná služba varovala poslance

Část zbraní shodili Američané bojovníkům Islámského státu místo obráncům Kobani

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace