Islámský stát plánuje útok na jižní hranici Izraele

Islámský stát plánuje útok na jižní hranici Izraele
Autor fotografie: Dabiq
13 / 09 / 2016, 17:45

Vysoký izraelský důstojník uvedl, že se islámisté v průběhu následujících šesti měsíců pokusí zaútočit na izraelsko-egyptské hranici.

Izraelský důstojník uvedl pod podmínkou zachování anonymity pro britský Telegraph, že se sinajská odnož Islámského státu Wilayat Sinai zmocnila nejméně jednoho egyptského tanku M60 a má k dispozici rovněž protitankové střely Kornet ruské výroby, které mohou zasáhnout cíle až do vzdálenosti téměř šesti kilometrů.

Wilayat Sinai operuje pod vlajkou IS v Sinajské poušti a povedlo se jí v poslední době zmocnit se těžké bojové techniky egyptské armády. "Může se to stát dnes, zítra, za měsíc, ale nejdéle během příštích šesti měsících přijdeme do kontaktu s Wilayat Sinai. Jejich cílem je zaútočit proti Izraeli," uvedl Izraelec.

Potvrdí-li se jeho předpověď, jednalo by se o první útok na jižní hranici Izraele od roku 2012, tedy od doby, kdy islámističtí ozbrojenci zaútočili v Egyptě. V srpnu tehdy obsadili egyptskou základnu a zabili 16 policistů, ukradli dvě obrněná vozidla a pokusili se prolomit izraelské hranice u přechodu Kerem Šalom. Jedno z vozidel explodovalo na kontrolním stanovišti, ale druhému se povedlo hranice překonat a chystal se zaútočit na nedaleký kibuc. Útok odvrátilo na poslední chvíli izraelské letectvo.

V roce 2012 útočila skupina Ansar Beit al-Maqdis, která byla napojena na al-Káidu. Ta samá skupina v roce 2014 slíbila věrnost iIslámskému státu a vůdci tzv. chalífátu Abu Bakr al-Baghdadimu. Přejmenovala se na Wilayat Sinai, a  následně se přihlásila k odpovědnosti za teroristický útok na ruské civilní letadlo Metrojet v říjnu 2015 , při kterém zahynulo všech 224 lidí na palubě krátce poté, co vzlétlo z letoviska Sharm el-Sheikh v Egyptě.

Izrael je nyní přesvědčen, že je tato islámistická skupina výrazně lépe vybavena, než tomu bylo před čtyřmi lety. Podobná operace by donutila Izrael k zahájení odvetné nebo záchranné mise na Sinaji, a to buď se svolením Egypta nebo i bez něj. Tím by se podstatně zhoršily vztahy mezi oběma zeměmi.

Islámský stát pravidelně hrozí Izraeli svými útoky a sinajská odnož už uvedla, že proti Izraeli zaútočí také: "Jen počkejte Židé! Čeká vás těžký trest a zplatíte vysokou cenu!", uvedl nedávno jeden z džihádistů ve videu.

Nicméně přes silná slova, kterými IS "ohromují", neprovedli islámisté žádné centrálně řízené útoky proti Izraeli. 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.