Islámský stát potřebuje lékaře a inženýry

Islámský stát potřebuje lékaře a inženýry
Autor fotografie: DollarPhotoClub|Popisek: Ilustrační snímek
25 / 05 / 2015, 10:45

ISIS je známý náborem bojovníků a nevěst pro své bojovníky. Dlouhodobě ale zacílí i na vzdělané lidi.

Islámský stát bude samozřejmě muset chytře upravit své náborové praktiky podle typu člověka, na kterého bude cílit.

Mia Bloom

„To jak se apeluje na člověka s problematickou minulostí, je značně odlišné od toho, jak zapůsobit na mladé vzdělané lidi, po kterých se nyní shánějí,“ říká Mia Bloom, profesorka Security studies na Pensylvánské státní univerzitě.

Způsob jak oslovit inteligentní, vzdělané lidi je například apel na empatii s lidmi trpícími v postiženém regionu. Tedy volat je k džihádu z humanitární příčiny.

Stejně tak funguje pocit potenciální viny. „Říkají, že tito lidé žijí svůj nádherný život v USA nebo Kanadě, zatímco jejich bratři a sestry v islámu tu umírají,“ dodává Bloom.

Islámský stát nyní cílí především na ženy lékařky a zdravotní sestry. To z toho důvodu, že ISIS podporuje růst populace a postrádá lékařské odborníky, které ženy potřebují. V samozvaném chalífátu nemůže být žena viděna mužským lékařem a tím pádem trpí nerovným přístupem k lékařské péči, kterou potřebují.

Bloom zjistila, že IS se snaží nabírat lékařky v Pákistánu, stejně tak nedávno uvolněné dokumenty nalezené u Bin-Ládina ukazují, že i Al-Káida šla po lidech s tituly a odbornými znalostmi.

„Znalost cizích jazyků, akademické dovednosti, technické dovednosti – to vše teroristické skupiny potřebují,“ říká Mia Bloom. „Nepotřebují jen lidi horlivé , ale i lidi se spoustou znalostí."

Zdroj: pri.org, Twitter

Tagy článku