Islámský stát potřebuje lékaře a inženýry

Islámský stát potřebuje lékaře a inženýry
Autor: DollarPhotoClub|Popisek: Ilustrační snímek
25 / 05 / 2015, 10:45

ISIS je známý náborem bojovníků a nevěst pro své bojovníky. Dlouhodobě ale zacílí i na vzdělané lidi.

Islámský stát bude samozřejmě muset chytře upravit své náborové praktiky podle typu člověka, na kterého bude cílit.

Mia Bloom

„To jak se apeluje na člověka s problematickou minulostí, je značně odlišné od toho, jak zapůsobit na mladé vzdělané lidi, po kterých se nyní shánějí,“ říká Mia Bloom, profesorka Security studies na Pensylvánské státní univerzitě.

Způsob jak oslovit inteligentní, vzdělané lidi je například apel na empatii s lidmi trpícími v postiženém regionu. Tedy volat je k džihádu z humanitární příčiny.

Stejně tak funguje pocit potenciální viny. „Říkají, že tito lidé žijí svůj nádherný život v USA nebo Kanadě, zatímco jejich bratři a sestry v islámu tu umírají,“ dodává Bloom.

Islámský stát nyní cílí především na ženy lékařky a zdravotní sestry. To z toho důvodu, že ISIS podporuje růst populace a postrádá lékařské odborníky, které ženy potřebují. V samozvaném chalífátu nemůže být žena viděna mužským lékařem a tím pádem trpí nerovným přístupem k lékařské péči, kterou potřebují.

Bloom zjistila, že IS se snaží nabírat lékařky v Pákistánu, stejně tak nedávno uvolněné dokumenty nalezené u Bin-Ládina ukazují, že i Al-Káida šla po lidech s tituly a odbornými znalostmi.

„Znalost cizích jazyků, akademické dovednosti, technické dovednosti – to vše teroristické skupiny potřebují,“ říká Mia Bloom. „Nepotřebují jen lidi horlivé , ale i lidi se spoustou znalostí."

Zdroj: pri.org, Twitter

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace