Islámský stát dobyl Ramádí, prchající vládní jednotky po sobě nechávají tanky

Islámský stát dobyl Ramádí, prchající vládní jednotky po sobě nechávají tanky
18 / 05 / 2015, 07:15

18.5.2015/ Islámský stát se prý po víkendových bojích zmocnil iráckého Ramádí. Prchající vládní jednotky po sobě na místě nechávají vojenskou techniku.

Policie a vojenské jednotky chaoticky opustily město po několika dnech intenzivního válčení. Definitivním důvodem ústupu prý mělo být nedělní odpálení série sebevražedných atentátníků v autech.

Islámský stát se  na sociálních sítích pochlubil svým vítězstvím a získáním celého města. Vládní jendotky prý navíc na místě nechávají teroristům jako dárek tanky, zbraně a další vojenskou techniku.

Před víkendem vyzval k zíkávání rekrutů a dobytí Ramádí samozvaný chalífa IS Abú Bakr Bagdádí, o kterém kolovaly zvěsti, že byl těžce zraněn při útoku USA a spojenců.

Podle USA je však zatím předčasné hovořit o kapitulaci, protože situace se mění každou chvílí. Irácký premiér Hajdar Abádí nařídil jednotkám, aby neopouštěly své pozice a přislíbil do města vyslat šijitské vojáky.

Ramádí je hlavní město irácké největší provincie Anbár a leží jen 112 km od Bagdádu. Ztráta Ramádí znamená velký neúspěch irácké vlády.

Podle odhadů v bojích za poslední dva dny zemřelo okolo 500 lidí včetně civilistů.

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.