Islámský stát se dopouští genocidy, prohlásil v OSN slovenský diplomat

Islámský stát se dopouští genocidy, prohlásil v OSN slovenský diplomat
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: islámský stát
10 / 05 / 2016, 15:00

Slovenský diplomat Ján Kubiš na pátečním zasedání Rady bezpečnosti tak reagoval na nález více než padesáti masových hrobů v Iráku.

Slovenský diplomat uvedl na půdě OSN, že Islámský stát se svým jednáním může dopouštět válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a v krajním případě až genocidy. Uvedl to na schůzi Rady bezpečnosti minulý pátek poté, co bylo objeveno více než 50 masových hrobů obětí IS roztroušených v různých částech v Iráku. 

Kubiš ve svém projevu řekl, že po opětovném dobývání území, která obsadil IS, nyní vyplouvají na povrch důkazy o jeho ,,ohavných zločinech". Odsoudil tak zabíjení, únosy, znásilňování a mučení ze strany této teroristické organizace. V souhrnu mohou být zmíněné činy z jeho pohledu kvalifikovány jako válečné zločiny a v některých případech se může mluvit i o genocidě. 

Slovenský diplomat tak hodnotí počínání IS po nálezu 50 masových hrobů v Iráku, obsahující těla mužů, žen i dětí.  Kubiš na půdě OSN zmínil, že nejnovější nález masového hrobu byl učiněn 19. 4. v iráckém Ramádí pod fotbalovým stadionem. V něm bylo uloženo 40 těl. Odhadovat, kolik mrtvol se nachází ve zbývajících hrobech, je podle Kubiše v současné době předčasné.

Kubiš dále připomněl, že IS pokračuje v násilném rekrutování jezídských chlapců, z nichž pak dělá své vojáky, zatímco osud tisíce jezídských dívek zůstává stále nejasný.

 

 

Zdroj: echo24.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace