Islámský stát tu zůstane stále

Islámský stát tu zůstane stále
Popisek: Islámský stát
03 / 12 / 2017, 15:00

Když Islámský stát začal získávat publicitu v médiích, řekl jsem, že nezáleží na jménu skupiny, důležitější je ideologie, kterou zastává. Mýlil jsem se.

Právě tento název zlákal mnoho mužů proto, aby mohl být realizován plán, který byl považován dlouho za nemožný - znovu nastolit chalífát, mít v čelé chalífu jakožto ,,zástupcem" proroka Mohameda a jeho následovníků, jako byl například Abú Bakr a další. Na svém vrcholu v roce 2014 IS kontroloval rozlohu o délce 100 000 kilometrů a zhruba 13 milionů lidí, a Islámský stát byl považován za nejbohatší teroristickou organizaci vůbec, jež vydělávala 3 miliardy dolarů za rok. Dnes je však realita jiná - IS ztrácí každý den kousek ze svého území a vydělává okolo 200 milionů dolarů. Prohrává všechny důležité bitvy až na jednu - bitvu o srdce všech džihádistů.

Tak jaký je vlastně problém s IS?

Nemyslete si, že i když trvala jeho existence krátce, není to velký úspěch pro radikální islamisty. Je to úspěch, protože Islámský stát ukázal, že je možné se zmocnit velkého území velmi rychle a také ukázat, jak lehké je radikalizovat miliony lidí a znovu vzbudit naděje, že je možné nastolit islamistickou světovou nadvládu.

ISnezastavily světové mocnosti, jak se původně předpokládalo, protože to nebylo řešení, které by bylo ,,po chuti" místním obyvatelům a ostatním muslimským skupinám. Západní velmoci nemohly porazit IS bez pomoci místních skupin a dalších muslimských komunit. Ani (domnělá) smrt zakladatele chalífátu Abú Bakr al-Bagdádího a zabití tří ze čtyř původních chalífů islamistické radikály nedemoralizovala.

Jako obvykle tak položím otázku, co se dá dělat?

psali jsme: Filipínský prezident přiznal: Islámský stát je všude, mám bratrance, kteří se k němu přidali

Odpověď až tak nesouvisí s popularitou a podporou radikálního islámu. Muslimská komunita nepřiznává, že je zde problém, většina muslimů prohlašuje, že IS není významnou skupinou, že nereprezentují islám. Většina muslimů nejsou džihádisty a říkat, že všichni muslimové jsou teroristé, je lež a není to fér. Nicméně muslimské komunity nedělají dost proto, aby ostatní přesvědčili, že tomu tak není. A i když všichni muslimové nejsou teroristé, většina teroristů jsou muslimové a nejsou to Židé či křesťané, kteří narážejí s autobusy do lidí.

To je důvod, proč by se měly pro nové imigranty uzavřít hranice. Je to pro ně jistě  těžké, mě ale zajímá na prvním místě moje bezpečnost. Proč to také riskovat? Můžeme tyto imigranty podporovat finančně. Když to někdo srovnává s Židy, kteří utíkali před nacisty, je to nesmysl, protože Židé nepředstavují žádnou hrozbu. Naopak.

Druhou důležitou věcí je užší kooperace mezi evropskými tajnými službami a policií. Je nemožné sledovat člověka, který se může pohybovat volně mezi zeměmi, když jej sleduje každý stát na ,,vlastní pěst", ale nepodělí se s ostatními zeměmi o důležité informace o něm. Ten se tak může ztratit z hledáčku a spáchat teroristický útok.

psali jsme: Islámský stát se přihlásil k zodpovědnosti za útok v Bruselu

Poslední věcí, kterou bych rád zmínil, je fakt, že nemůže v boji s terorismem existovat žádná shovívavost. Měli bychom teroristy zadržovat, sledovat a přerušit jejich finanční toky, komunikační možnosti. Buďme tvrdí na ty, kteří nám chtějí ublížit.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Autor: David Bohbot

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.