Islámský stát, Turecko a pašování ropy. IS podporují všichni, jde jenom "o peníze"

Islámský stát, Turecko a pašování ropy. IS podporují všichni, jde jenom &quote;o peníze&quote;
15 / 01 / 2016, 19:00

V obchodu je zapojeno "příliš mnoho lidí." Turecká vláda prý úmyslně zavírá oči před pašováním ropy.

„Rusko obviňuje tureckého prezidenta Turecka z toho, že je osobně zapleten do pašování ropy islámským státem, ale důkazy zatím nepředložilo. Nicméně zůstává faktem, že ropa, získaná na území ovládaném IS je dopravována na turecké území," napsal německý server Deutsche Welle

Na tvrzení ruského prezidenta Putina z prosince loňského roku, že Turecko obchoduje s IS a nelegálně dováží ropu z jeho území reagoval hned turecký prezident Erdogan a prohlásil, že odstoupí, pokud Moskva prokáže své tvrzení o tom, že Turecko sestřelilo ruské letadlo kvůli ochraně svého obchodování s ropou s Islámským státem.

Podobná podezření se objevují delší dobu a v poslední době ještě zesílila. Už v červnu 2014 právník Ali Ediboglu, zástupce opoziční turecké Republikánské lidové strany oznámil, že Turecko jednorázově zakoupilo z území, obsazených IS, ropu za 800 milionů dolarů. V srpnu téhož roku o pašování ropy ze Sýrie do Turecka informovaly turecké noviny TARAF. Podle jejich údajů je každý den dodáváno nezákonně do země kolem 1500 tun pohonných látek, což odpovídá 3,5 procenta denní spotřeby v Turecku.

Turecký premiér zuří a obviňuje Rusko z propagandy

Na jaře 2015 vědci britské Greenwichské univerzity George Kiourktsoglou a Alec D. Coutroubis uveřejnili výzkum, zaměřený na pašování ropy islámisty. Podle jejich údajů se v únoru 2015 na územích okupovaných IS, vyrábělo kolem 45 tisíc barelů nafty denně. I přesto, že IS prodává ropu za ceny nižší, než jsou oficiální, vydělává denně od jednoho do tří milionů dolarů. Podle autorů průzkumu se ale nemusí jednat o pašeráctví pouze ze strany turecké vlády. 

Zvláštní pozornost vědci věnovali tureckému městu Ceyhan v provincii Adana. „Zdá se, že pokaždé, když IS vedl boje z bezprostřední blízkosti ropných nalezišť, její vývoz do Ceyhanu se zvyšoval." Město Ceyhan je zajímavé tím, že zde končí dva ropovody. 

Podstatné ale je, že z tohoto nelegálního obchodu, kterým jsou financovány aktivity IS, "má užitek příliš mnoho lidí, a proto mezinárodní koalice tak neochotně bojuje proti pašování ropy", uvádí DW.  

Turecko plnohodnotným členem EU? Stát, který údajně spolupracuje s IS? Ano

Ředitel střediska Carnegie-Evropa Jan Techau, kterého cituje DW, se domnívá, že turecká vláda úmyslně zavírá oči před pašováním ropy. „Část pravdy spočívá v tom, že Turecko už velmi dávno zavírá oči, když se věc týká obchodních tras islámského státu, když se začíná mluvit o nutnosti uzavřít hranice těm, kdo je v podstatě využívá jako nejdůležitější prostředek spojení se Západem, s otevřeným světem, s odbytovými trhy", poznamenal DW. Zdroj: cz.sputniknews.com

Prezident Zeman již dříve uvedl, že Turecko, které je členem NATO, by se nemělo stát členem Evropské unie. Kritizoval rovněž záměr Unie vyplatit zemi tři miliardy eur za to, aby na svém území zadržela na dva milióny uprchlíků, kteří by jinak mohli zamířit do Evropy. 

Tagy článku