Islámský stát útočí na Arabském poloostrově

Islámský stát útočí na Arabském poloostrově
Autor: Tango5 / pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported|Popisek: Arabský poloostrov
04 / 07 / 2016, 08:45

Sebevražedný atentátník se dnes časně ráno odpálil před americkým konzulátem v saúdskoarabském městě Džidda. V Kuvajtu zadrželi pětici islámistů, kteří plánovali útoky na šíitskou mešitu.

Rijád 4. července (ČTK) -  Podle agentury AP o tom informovalo saúdskoarabské ministerstvo vnitra. Při výbuchu zahynul pouze útočnik. Podle úřadů zaparkoval útočník své auto před nemocnicí naproti konzulátu. Dva pracovníci bezpečnostní služby považovali jeho chování za podezřelé, a proto zamířili k němu. Když se přiblížili k vozidlu, atentátník odpálil výbušniny, které měl ukryté ve vestě.

Exploze útočníka zabila a oba strážce lehce zranila, poničila také auta na parkovišti před nemocnicí. Na místě se pak podle svědků ozvaly další tři výbuchy, podle policie to ale byly kontrolované exploze, které provedli pyrotechnici.

Americká diplomacie sdělila agentuře Reuters, že při výbuchu nepřišel k úhoně žádný ze zaměstnanců konzulátu.

V prosinci 2004 se americký konzulát v Džiddě stal terčem teroristického útoku. Pět atentátníků se pokusilo proniknout do budovy konzulátu, při přestřelce s ochrankou čtyři z nich zahynuli a o život přišlo také pět zahraničních pracovníků amerického úřadu.

Hlavní příčinou muslimského terorismu je islám

Kuvajt 4. července (ČTK) - Kuvajtské bezpečnostní složky zadržely pět islámských radikálů, kteří se chystali v zemi spáchat teroristické útoky. S odvoláním na místní úřady to dnes napsala agentura AP. Ministerstvo vnitra má podezření, že pětice patřila k teroristické organizaci Islámský stát (IS). U jednoho ze skupiny nalezli policisté vestu s výbušninami, další dva měli automatické pušky. U jednoho z podezřelých policisté nalezli černou vlajku IS. Zdroj: almanar.com.lb

Pětice se podle úřadů chystala k sebevražedným útokům na šíitskou mešitu a na budovu ministerstva vnitra. Atentáty byly plánovány na dobu oslav konce postního měsíce ramadánu, který skončí v tomto týdnu. 

Kuvajt, v němž je umístěno několik amerických vojenských základen, se před rokem stal terčem nejkrvavějšího teroristického útoku za několik desítek let, když se v zaplněné šíitské mešitě odpálil sebevražedný atentátník. Výbuch zabil 27 osob. K útoku se tehdy přihlásil IS.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace