Islámský stát vyhrožuje muslimskému muftímu v Bosně

Islámský stát vyhrožuje muslimskému muftímu v Bosně
Autor: YouTube/screenshot/ Google|Popisek: Amir Selimović
24 / 02 / 2016, 08:30

Radikální islamisté hrozí smrtí velkému muftímu muslimů v Bosně a Hercegovině Huseinu Kavazovičovi, který v poslední době opakovaně odsoudil islámský extremismus.

Sarajevo 23. února (ČTK) -  Některá média také zveřejnila video, na němž slibuje muftímu krutou smrt zřejmý člen teroristického hnutí Islámský stát (IS) pocházející z Bosny.

Na záznamu je vidět muž stojící před vlajkou IS, jak vyhrožuje Kavazovičovi, že ho podřízne uprostřed Baščaršije - turisticky atraktivního starého bazaru v centru Sarajeva -, protože prý povzbuzuje "vojska nevěřících v boji proti muslimům". V bosenském jazyce zároveň hrozí "příchodem mudžáhidů do Bosny". Zdroj: rtrs.tv

V Bosně byly nalezeny výbušniny určené k teroristickému útoku. Patřily bojovníkům IS?

Podle listu Dnevni avaz hrozbu smrtí poslal muftímu přes server YouTube vahábita, stoupenec radikální konzervativní formy islámu, Amir Selimović, pocházející z města Živnice na severovýchodě Bosny. Od konce roku 2014 bojuje na straně IS v Sýrii, kam tehdy odvedl i manželku a pětiměsíční dítě.

Úřad velkého muftího v souvislosti s touto hrozbou v prohlášení uvedl, že muslimské společenství v Bosně bere Selimovičův vzkaz vážně, a vyzval bosenské úřady, aby "podnikly potřebná opatření".

Bosna má pro džihádisty ideální polohu i proto, že přes území cestují nelegální migranti ze Sýrie, kteří se dostali přes Turecko do Řecka a dál do Makedonie a Srbska. V Bosně také není problém získat zbraně, na rozdíl od ostatních evropských zemí, a to právě díky konfliktu v devadesátých letech. 

Ministr bezpečnosti Dragan Mektić v reakci ujistil, že úřady už tuto záležitost sledují. "Už jsme se dohodli na dodatečných bezpečnostních opatřeních kolem velkého muftího, který se stal terčem vážné hrozby," řekl novinářům.

Po atentátech v Paříži z loňského 13. listopadu, které si vyžádaly 130 obětí, Kavazović několikrát odsoudil islámské extremisty. Varoval také před radikalizací mezi bosenskými muslimy, kteří tvoří přes 40 procent z 3,8 milionu obyvatel Bosny a Hercegoviny.

Pět dnů po krvavých událostech ve francouzské metropoli zastřelil islamista na sarajevském předměstí dva bosenské vojáky. Kavazović dva dny nato vyzval úřady, aby silou zasáhly proti vraždícím radikálům.

"Ničemové nepředstavují žádnou víru a už vůbec nepatří k našemu společenství dobra a míru. Je hříchem soucítit s nimi," prohlásil tehdy. "Vyzývám úřady, aby silou zastavily ty, kteří šíří nenávist a vyvolávají strach," dodal.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace