Islámský stát zničil významnou památku ,,Boží bránu"

Islámský stát zničil významnou památku ,,Boží bránu&quote;
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: islámský stát
15 / 04 / 2016, 21:15

Islámský stát dál ničí cenné památky. Tentokrát padla za oběť ,,Boží brána".

Islámský stát dál pokračuje v plenění starověkých památek na dobytých územích v Iráku a Sýrii. Tentokrát zničil významnou památku blízko Mosulu ,,Boží bránu", která ,,střežila"cestu do asyrského města Ninive. To bylo kdysi hlavním městem starověké Asýrie známým bohatým výskytem památek.

Vraždění nevinných civilistů provází ruku v ruce ničení a boření památek dobytých území Islámským státem. Potom, co bojovníci IS ,,rozbořili" syrskou Palmýru, která byla před několika dny dobyta zpět, zaútočila islamistická organizace na dva tisíce let vzácnou památku ,,Boží bránu" blízko Mosulu. Ta jako další padla za oběť ničení prakticky všeho, co připomíná kulturní bohatství dřívějších civilizací na území dnešního Iráku a Sýrie.  

Již dříve zničili islamisté památky poblíž Mosulu a přímo v něm. V únoru minulého roku zveřejnil IS propagandistické video, v němž ukazuje ničení soch, plenění v mosulském muzeu a spálení více než sto tisíc knih.

Mnohé z památek byly přitom na seznamu UNESCO. To se chce spolu s OSN angažovat na rekonstrukci Palmýry a jeho památek. I když obnova historického dědictví bude velmi nákladná, syrští památkáři věří, že se podaří. Už z toho důvodu, že podle posledních zpráv nebyla Palmýra poničena tak hrozivě, jak to původně vypadalo.

 

Zdroj: theepoctimes.com

Tagy článku