Islámský stát ztratil lídra - samozvaný chalífa vážně zraněn při náletu

Islámský stát ztratil lídra - samozvaný chalífa vážně zraněn při náletu
21 / 04 / 2015, 22:00

21.4./2015 Abú Bakr Bagdádí, který vyhlásil Islámský stát a prohlásil se jeho prvním chalífou, už nekontroluje denně svou teroristickou skupinu. Uzdravuje se prý z vážných zranění, která utrpěl při březnovém leteckém útoku spojenců v západním Iráku.

Klíčový muž teroristického uskupení, které se nazývá Islámský stát, téměř zemřel. Podle The Guardian měl Abú Bakr Bagdádí utrpět vážná zranění během náletu Spojených státu a spojenců v březnu. Ačkoli byl v přímém ohrožení života, začíná se pomalu uzdravovat, ale není ve stavu, ve kterém by dokázal kontrolovat každodenní chod IS.

Ojedinělé veřejné vystoupení a kázání Abú Bakra Bagdádího v mešitě v Mosulu s anglickými titulky:

Nejmenovaný západní diplomat a irácký poradce potvrdili nálet z 18. března poblíž Ninive. Diplomat potvrdil letecký útok mezi vesnicemi Umm Rous a al-Qaraan, který byl zacílen na lídry IS a při kterém byli zabiti tři lidé. Dosud se ale nevědělo, že Bagdádí byl v jednom z vozů.

Ano, byl zraněn osmnáctého března v al-Badži nedaleko vesnice Umm Rous se skupinou, která s ním byla,“ potvrdil nyní irácký úředník Hišam Hašímí, který je poradcem Bagdádské vlády v boji s IS. Mluvčí Pentagonu však pouze uvedl, že nedokáže zprávu potvrdit.

Bagdádí už jednou čelil smrti a to ke konci loňského roku – 14. prosince. Tehdy Spojené státy napadli konvoj dvou aut a při útoku byl zabit jeho blízký poradce.

Pro věrohodnost současné zprávy o zranění Bagdádího hovoří to, že skutečně trávil většinu času v al-Badži, zhruba 300 kilometrů západně od bašty IS v Mosulu. Toto místo si prý vybral právě kvůli bezpečnosti, protože nebylo v centru zájmu Američanů.  Al-Badž, sunnitské kmenové území, zůstávalo po dlouhou dobu mimo kontrolu i svrženého iráckého lídra Saddáma Husejna a byl pokládán za ráj džihádistů od roku 2004. Oblast využívali pašeráci zboží mezi Irákem a Sýrií.

Abú Bakr Bagdádí byl příliš silný šálek čaje i pro Al- Kaidu. Více o Abú Bakru Bagdádím v loňském dokumetu BBC:

Zdroj: The Guradien

Tagy článku