Islámští džihádisté spáchali v loňském roce přes 3300 teroristických útoků.

Islámští džihádisté spáchali v loňském roce přes 3300 teroristických útoků.
Autor fotografie: Dabiq
15 / 01 / 2016, 15:15

Jejich aktivita se oproti roku 2014 zdvojnásobila.

Radikální organizace islámský stát (IS) byla loni druhým rokem nejaktivnější nestátní ozbrojenou skupinou na světě. Z celkových 18.987 registrovaných útoků těchto skupin v roce 2015 jich má IS na svědomí nejméně 3317, tedy 17 procent. Téměř polovina všech útoků se odehrála v Sýrii a Iráku, kolem 50 procent z nich spáchal IS. Uvedlo to ve zprávě londýnské sídlo poradenského a analytického střediska IHS Jane's Terrorism and Insurgency Center.

Sledované atentáty definují autoři zprávy jako útoky, při nichž nestátní subjekt, jednotlivec či skupina, spáchá politicky či ideologicky motivovaný zločin. Týká se to především džihádistů IS, jejichž aktivita se loni oproti roku 2014 zdvojnásobila, přestože radikální organizace byla pod zvýšeným tlakem v Iráku a Sýrii.

Mapa teroristických útoků islámistických radikálů za rok 2015 v přehledné grafice.

"Přes letecké údery koalice vedené Američany a ruské nálety i ztráty některých území se zdá zřejmé, že teroristická skupina (IS) neztratila schopnost organizovat a podnikat operace," citoval ze zprávy portál izraelského listu The Jerusalem Post.

Někteří experti arabského původu začátkem týdne v Paříži naopak ve francouzském parlamentu tvrdili, že IS má problémy v terénu v Sýrii i Iráku a že zklamal tamní sunnitské obyvatelstvo. "Bombardování bezpochyby dostala skupinu do těžkostí," řekla poslancům například výzkumnice ústavu FRS Myriam Benraadová.

Odborníci analytického střediska také upozornili na to, že loni provedlo radikální afghánské hnutí Taliban méně útoků než nevládní ozbrojenci v Doněcku na východě Ukrajiny. "Na 1113 útoků na Ukrajině v roce 2015 představuje téměř ztrojnásobení jejich počtu oproti roku 2014. Odráží to sílící vzpouru separatistů ve východních oblastech Ukrajiny," uvedli autoři zprávy.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace