Islámští fanatici vraždu kněze natočili. Katolická církev nabádá ke klidu

Islámští fanatici vraždu kněze natočili. Katolická církev nabádá ke klidu
Autor fotografie: Dabiq
26 / 07 / 2016, 20:15

Teroristická organizace Islámský stát (IS) se přihlásila k útoku na kostel v severní Francii. Skupina prostřednictvím své agentury Amak oznámila, že čin spáchali dva její vojáci.

Paříž - Útočníci zajali v kostele během ranní bohoslužby pět rukojmí a faráři, který byl mezi zajatci, podřízli hrdlo. Policie oba ozbrojence zastřelila. Jednoho člověka už zadržela. Ozbrojenci přiměli kněze pokleknout, než mu prořízli hrdlo. Svůj skutek si teroristé natáčeli, řekla televizi BFM řádová sestra, které se podařilo z kostela uniknout.

Podle zdroje blízkého vyšetřování, citovaného deníkem Le Figaro, měli útočníci kromě nožů také starou nefunkční pistoli a zařízení, které mělo vypadat jako výbušnina.

"Provedli operaci v reakci na výzvu útočit na země křižácké koalice," uvedla agentura Amak o útočnících. IS opakovaně vyzývá své stoupence, aby prováděli atentáty v zemích, které se zapojily do boje proti jeho pozicím v Sýrii a v Iráku.

Dominique Lebrun, arcibiskup z Rouenu reagoval na útok slovy: "Volám k Bohu všechny lidi dobré vůle. Katolická církev nemůže mít jiné zbraně než modlitby a hlásat bratrství mezi lidmi. "

Francouzský prezident François Hollande krátce předtím, než se IS přihlásil k zodpovědnosti za útok, připsal čin právě této organizaci. Paříž je podle něj ve válce s IS a bude proti teroristům bojovat všemi prostředky. Francie se už nyní účastní náletů na pozice IS na Blízkém východě.

Francouzská policie zadržela jednoho člověka v souvislosti s vyšetřováním dopoledního útoku na kostel v Saint-Étienne du Rouvray. S odvoláním na zdroje ze státního zastupitelství to napsala agentura AP. Časopis Le Point uvedl, že zadržená osoba je nezletilá a má blíže neupřesněný vztah k jednomu z teroristů, kterým je muž s iniciálami A.K. (Adel Kermiche, zdroj: heavy.com)

AFP: Jednoho z útočníků na kostel ve Francii sledovala policie

Jednoho z mužů, kteří dnes zaútočili na kostel v severní Francii, sledovala delší dobu policie. S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování to uvedla agentura AFP. Muž se podle ní loni snažil přes Turecko odcestovat do Sýrie a bylo podezření, že měl napojení na teroristy.

Francouzská policie podle AFP sledovala jednoho z útočníků od chvíle, kdy se vrátil z Turecka. Muž byl podezřelý ze zločinného spolčení a z udržování vztahů s teroristickou organizací. Vyšetřován byl ale na svobodě a úřady mu pouze nařídily nosit elektronický náramek kvůli sledování jeho pohybu. Bydlel u rodičů v Saint-Étienne du Rouvray. "Věděli jsme, že chce jít do Sýrie," uvedl 60-letý soused rodiny útočníka, a dodal, že "ho nikdy neviděl jít do mešity". 

Kardinál Duka i papež František odsoudili dnešní násilí v kostele ve Francii

Pražský arcibiskup a nejvyšší představitel tuzemské katolické církve kardinál Dominik Duka odsoudil dnešní útok v kostele Saint-Étienne du Rouvray u francouzského města Rouen. "Modlím se za věřící z ranní bohoslužby, za jejich život a zdraví," uvedl na webu Duka. Útok odsoudil i Vatikán, který jej označil za barbarský čin.

"Jednáním útočníků ze Saint-Etienne du Rouvray se stáváme svědky nebezpečného precedentu. Kostel, natož pak bohoslužba nikdy nebyla a není místem pro demonstraci, aktivismus, ani jiné násilné prosazování své vůle. Je to místo setkání s Pánem, odkazem víry našich otců a místem slavení eucharistie. Odsuzuji jednání útočníků ze Saint-Etienne du Rouvray a modlím se za věřící z ranní bohoslužby, za jejich život a zdraví," uvedl kardinál Duka.

Útok odsoudil také papež František. Podle vatikánského mluvčího Federica Lombardiho je událostí zděšen a odsuzuje všechny formy nenávisti. "Jsme mimořádně šokováni, protože se toto hrozné násilí stalo v kostele, kde je hlásána boží láska," uvedl Lombardi.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.