Autor fotografie: Pixabay/AngelaCzmiel|Popisek: Ilustrační foto
Západoevropské turistky především v tureckých letoviscích jsou snadným cílem džihádistů. Letní románky končí svatbou a "zmizením" muslimského manžela.
Server mirror.co.uk zveřejnil reportáž o britských turistkách, které se na dovolené v Turecku zamilovaly do místních muslimů, vzaly si je za manžely a ti po návratu do Británie záhadně zmizeli.
Nejnovějším hitem džihádistů je lov na osamělé britské (zřejmě nejenom na britské) turistky, s cílem získat manželským svazkem britské vízum. Islámští fanatici se inspirovali filmem "Shirley Valentinová" z roku 1989 (hodnocení ČSFD 84%)
Bezpečnostní analytici a odborníci na přistěhovalectví se obávají, že dva dosud zjištěné případy jsou pouze špičkou ledovce. Bývalý předseda zpravodajského a bezpečnostního výboru britského Parlamentu Kim Howells, varoval: "Je to problém, který je nutné monitorovat. Oni (IS) potřebují získat efektivní nástroj na provedení teroristických útoků. Není to fikce a skutečně k tomu dochází. Lidé na dovolené by měli být velmi opatrní."
Sňatkoví podvodníci, kteří vyhledávají manželství britských žen, nejsou nijak novým fenoménem; postupují tak už po několik desetiletí. Doposud obvykle s cílem získat majetek partnerky nebo sociální dávky v Británii.
Na nový trend islámských fanatiků, kteří se snaží zneužít zamilované turistky, poukázala organizace, která se zabývá pomoci těmto obětem. V posledních třech měsících poskytovala organizace pomoc dvěma ženám, které "naletěly" tajným příznivcům IS v Turecku a vzaly si je za manžely.
Podle Kim Sowové a Delene Alouanové, které se samy staly obětí manželského podvodu a nyní pomáhají dalším ženám s podobným osudem, je "Tisíce britských žen na dovolené v Turecku v nebezpečí. Myslí si, že jsou zamilované, přivedou si nové manžely do Británie a chtějí s nimi žít, a muži mezitím tajně pracují pro islámský stát."
Tato praxe je známá v USA ještě před teroristickými útoky v září 2001 a není tedy žádným překvapením, že se stejný scénář nyní odehrává v Británii. "Manželství je totiž nejjednodušší způsob, jak se dostat víceméně bezpečně do země. Úřady si musí uvědomit, že se nejedná pouze o získání britského občanství nebo okradení ženy o její celoživotní úspory. Je to otázka vnitřní bezpečnosti a rizika teroristických útoků."
Bezpečnostní expert Janice Kephart, který pracoval pro americkou komisi, která vyšetřovala teroristické útoky v roce 2001 uvedl, že podvod se získáním manželského víza je "základní součástí teroristické cestovní příručky".
Jednou z obětí byla mladá žena, jejíž identita nemůže být z bezpečnostních důvodů uvedena. Ta se na dovolené v Turecku v roce 2012 na první pohled zamilovala do muže, o kterém si myslela, že je Turek. Nijak se neprojevoval ve svých extrémistických názorech nebo v náboženském přesvědčení, naopak, představil se jako člověk, který vyznává "západní" hodnoty. Žena nespěchala, po návratu domů s ním několikrát telefonovala, dokonce opakovaně přijela do Turecka za ním.
Nakonec se v dubnu 2014 vzali a nový manžel odcestoval za svojí nevěstou do Velké Británie na základě manželského víza, které vydalo ministerstvo vnitra. Žili spolu v jejím domě, ale o dva měsíce později muž zmizel. V zoufalé snaze zjistit, kde je její manžel a proč odešel, po něm hledala žena stopy v počítači.
Kim Sowová uvádí: "Řekla mi, že šla do jeho notebooku a doufala, že najde nějaký důkaz, obávala se totiž, že celá záležitost kolem víza byl podvod. Nakonec při brouzdání na Facebooku zjistila ke své hrůze, že mezi jeho přáteli jsou lidé z ISIS. Byl propojen s řadou profilů vyjadřující extremistické názory a oslavoval džihád. Na základě jeho korespondence s těmito lidmi se ukázalo, že i on sám byl islámský radikál." Navíc se zjistilo, že byl již ženatý a měl svoji rodinu.
"Jsme přesvědčeni, že tato metoda je široce používána. Podvedené ženy jsou v naprostém šoku, když zjistí, že motivací jejich "manželů" není majetek, ale terorismus."
Britské bezpečnostní orgány odmítají sdělit, s odvoláním na ochranu osobních údajů, jakékoliv informace k mužům, kteří se dostali tímto způsobem do země.
Další bezpečnostní odborník Kim Howells, dodává: "Neustále se se zvyšuje počet ženských radikálních islámistů a může se tedy stát i opačný případ, kdy budou v ohrožení britští muži, kteří se na dovolené zamilují do místních žen." Britské ministerstvo vnitra jen stroze uvedlo, že "nebude komentovat otázky národní bezpečnosti."