Islámští radikálové na lovu. Terčem jsou britské ženy ve středním věku, cílem je získání víza

Islámští radikálové na lovu. Terčem jsou britské ženy ve středním věku, cílem je získání víza
Autor fotografie: Pixabay/AngelaCzmiel|Popisek: Ilustrační foto
17 / 08 / 2015, 08:00

Západoevropské turistky především v tureckých letoviscích jsou snadným cílem džihádistů. Letní románky končí svatbou a "zmizením" muslimského manžela.

Server mirror.co.uk zveřejnil reportáž o britských turistkách, které se na dovolené v Turecku zamilovaly do místních muslimů, vzaly si je za manžely a ti po návratu do Británie záhadně zmizeli.

Nejnovějším hitem džihádistů je lov na osamělé britské (zřejmě nejenom na britské) turistky, s cílem získat manželským svazkem britské vízum. Islámští fanatici se inspirovali filmem "Shirley Valentinová" z roku 1989 (hodnocení ČSFD 84%)

Bezpečnostní analytici a odborníci na přistěhovalectví se obávají, že dva dosud zjištěné případy jsou pouze špičkou ledovce. Bývalý předseda zpravodajského a bezpečnostního výboru britského Parlamentu Kim Howells, varoval: "Je to problém, který je nutné monitorovat. Oni (IS) potřebují získat efektivní nástroj na provedení teroristických útoků. Není to fikce a skutečně k tomu dochází. Lidé na dovolené by měli být velmi opatrní." 

Sňatkoví podvodníci, kteří vyhledávají manželství britských žen, nejsou nijak novým fenoménem; postupují tak už po několik desetiletí. Doposud obvykle s cílem získat majetek partnerky nebo sociální dávky v Británii.

Na nový trend islámských fanatiků, kteří se snaží zneužít zamilované turistky, poukázala organizace, která se zabývá pomoci těmto obětem. V posledních třech měsících poskytovala organizace pomoc dvěma ženám, které "naletěly" tajným příznivcům IS v Turecku a vzaly si je za manžely.

Podle Kim Sowové a Delene Alouanové, které se samy staly obětí manželského podvodu a nyní pomáhají dalším ženám s podobným osudem, je "Tisíce britských žen na dovolené v Turecku v nebezpečí. Myslí si, že jsou zamilované, přivedou si nové manžely do Británie a chtějí s nimi žít, a muži mezitím tajně pracují pro islámský stát." 

Tato praxe je známá v USA ještě před teroristickými útoky v září 2001 a není tedy žádným překvapením, že se stejný scénář nyní odehrává v Británii. "Manželství je totiž nejjednodušší způsob, jak se dostat víceméně bezpečně do země. Úřady si musí uvědomit, že se nejedná pouze o získání britského občanství nebo okradení ženy o její celoživotní úspory. Je to otázka vnitřní bezpečnosti a rizika teroristických útoků." 

Bezpečnostní expert Janice Kephart, který pracoval pro americkou komisi, která vyšetřovala teroristické útoky v roce 2001 uvedl, že podvod se získáním manželského víza je "základní součástí teroristické cestovní příručky".

Jednou z obětí byla mladá žena, jejíž identita nemůže být z bezpečnostních důvodů uvedena. Ta se na dovolené v Turecku v roce 2012 na první pohled zamilovala do muže, o kterém si myslela, že je Turek. Nijak se neprojevoval ve svých extrémistických názorech nebo v náboženském přesvědčení, naopak, představil se jako člověk, který vyznává "západní" hodnoty. Žena nespěchala, po návratu domů s ním několikrát telefonovala, dokonce opakovaně přijela do Turecka za ním. 

Nakonec se v dubnu 2014 vzali a nový manžel odcestoval za svojí nevěstou do Velké Británie na základě manželského víza, které vydalo ministerstvo vnitra. Žili spolu v jejím domě, ale o dva měsíce později muž zmizel. V zoufalé snaze zjistit, kde je její manžel a proč odešel, po něm hledala žena stopy v počítači.

Kim Sowová uvádí: "Řekla mi, že šla do jeho notebooku a doufala, že najde nějaký důkaz, obávala se totiž, že celá záležitost kolem víza byl podvod. Nakonec při brouzdání na Facebooku zjistila ke své hrůze, že mezi jeho přáteli jsou lidé z ISIS. Byl propojen s řadou profilů vyjadřující extremistické názory a oslavoval džihád. Na základě jeho korespondence s těmito lidmi se ukázalo, že i on sám byl islámský radikál." Navíc se zjistilo, že byl již ženatý a měl svoji rodinu. 

"Jsme přesvědčeni, že tato metoda je široce používána. Podvedené ženy jsou v naprostém šoku, když zjistí, že motivací jejich "manželů" není majetek, ale terorismus." 

Britské bezpečnostní orgány odmítají sdělit, s odvoláním na ochranu osobních údajů, jakékoliv informace k mužům, kteří se dostali tímto způsobem do země. 

Další bezpečnostní odborník Kim Howells, dodává: "Neustále se se zvyšuje počet ženských radikálních islámistů a může se tedy stát i opačný případ, kdy budou v ohrožení britští muži, kteří se na dovolené zamilují do místních žen." Britské ministerstvo vnitra jen stroze uvedlo, že "nebude komentovat otázky národní bezpečnosti." 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace