Islámští radikálové plánovali velké teroristické útoky v Německu i v Austrálii

Islámští radikálové plánovali velké teroristické útoky v Německu i v Austrálii
23 / 12 / 2016, 08:00

Chystali se zaútočit opět na měkké cíle - nákupní a zábavní centra i nádraží.

Kosovští teroristé plánovali teroristický útok na nákupní centrum v Německu

Německá policie dnes ráno zadržela dva muže podezřelé z přípravy útoku v nákupním centru ve městě Oberhausen na západě země. Šlo o bratry původem z Kosova. Podle agentury DPA o tom informovala policie. V jaké fázi příprav útok byl, zatím není jasné.

 

Dvojice ve věku 31 a 28 let byla zadržena dnes brzy ráno po zásahu zvláštní jednotky v nedalekém městě Duisburg. Policie prohledala několik bytů a vozů ve čtvrtích Marxlohe a Bruckhausen. Došlo k tomu necelé čtyři dny po útoku na vánočním trhu v Berlíně, kde po nájezdu kamionu řízeným patrně tuniským radikálem zemřelo 12 lidí.

Policisté dostali tip od tajných služeb, které se dozvěděly o útoku plánovaném na nákupní a zábavní komplex CentrO, jedno z největších podobných středisek v Německu. Podle médií není jasné, v jaké fázi příprav útok byl, ani kdy k němu mělo dojít. "Intenzivně nyní vyšetřujeme, v jaké fázi přípravy byly a zda se na nich podílely i další osoby," uvedla policie.

Islámisté plánovali teroristický útok na nejfrekventovanější místa australského Melbourne

 

Australská policie dnes zmařila bombový útok plánovaný na vánoční svátky na rušných místech Melbourne. Policisté zadrželi pět podezřelých mužů, kteří chtěli použít k útoku výbušniny, nože či střelnou zbraň. Podle policie již nebezpečí nehrozí, informovala agentura AFP.

K útokům mělo dojít na vlakovém nádraží na ulici Flinders Street, náměstí Federation Square či u katedrály svatého Pavla, což jsou místa patřící mezi místními obyvateli i turisty mezi nejfrekventovanější.

Policejní zátah, jehož se zůčastnilo na 400 australských policistů, přišel čytři dny poté, co útočník v kamionu způsobil smrt 12 lidí na vánočním trhu v Berlíně.

Všichni zadržení jsou podle vrchního policejního komisaře státu Victoria Grahama Ashtona Australané ve věku 21 až 26 let, čtyři z nich původem z Libanonu a pátý z Egypta. Radikalizovali se v poslední době a insiprací jim byla propaganda teroristické skupiny Islámský stát. Úřady se je chystají obvinit z přípravy teroristického útoku. Policie původně zadržela sedm lidí, dva však brzy poté bez obvinění propustila.

"Jde o jeden z nejzásadnějších teroristických plánů, který se podařilo překazit v průběhu několika posledních let," prohlásil podle agentury AP premiér Malcolm Turnbull. "Tihle lidé chtějí zabíjet. Ale také jim jde o to, aby nás zastrašili, přiměli opustit náš australský způsob života...Nedopustíme, aby uspěli," dodal premiér.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace