Islámští radikálové použili v Sýrii yperit. "Moje tělo hořelo" uvádí přeživší.

Islámští radikálové použili v Sýrii yperit. &quote;Moje tělo hořelo&quote; uvádí přeživší.
Autor fotografie: BBC News|Popisek: Chemické zbraně v rukou islámských radikálů.
03 / 09 / 2015, 07:30

Útok chemickými zbraněmi není novinka, džihádisté už dříve zaútočili chlórem, podle bezpečnostních expertů mají k dispozici také sarin a yperit.

21. srpna  použil IS při útoku na civilní obyvatelstvo u vesnice Marea v severní Sýrii yperit. Jedná se o první potvrzený případ, kdy islámští fanatici použili tento zakázaný bojový plyn. Informaci zveřejnil server theguardian.com

Yperit (zvaný také hořčičný plyn) je vojenský plyn, který byl použit Němci v první světové válce. Patří do skupiny zpuchýřujících bojových látek, projevuje se leptáním sliznic. Yperit proniká oděvem a jeho působení se urychluje na vlhkých místech (podpaží, genitálie). Oběť má pocit, že cítí vůni česneku, což zapříčiňuje sloučenina alicin. Yperit se nazývá podle města Ypres, kde byl poprvé Němci použit v boji. (Wikipedia)

Plyn byl v dělostřeleckých granátech vystřelených asi z 8 kilometrů vzdáleného území, ovládaného IS. Extrémisté se už dvakrát pokusili zaútočit na vesnici, která leží nedaleko tureckého pohraničního města Killis, a je na strategickém místě na trase k syrsko- tureckému hraničnímu přechodu. 

Svědci uvádějí, že se civilní obyvatelstvo před střelbou ukrylo a nedošlo k větším materiálním škodám, nicméně o několik hodin později začala jejich kůže bobtnat a vlhnout a dospělí i děti měly obrovské puchýře po celém těle.  Yperit zasáhl kolem třiceti lidí a jeden z nich, Ahmed Latouf uvádí: „Stalo se to při západu slunce. Bylo to cítit jako česnek. Při východu slunce už moje dělo hořelo. Šel jsem do nemocnice a oni mě rovnou převezli do Turecka. Moje tělo bylo oteklé, všude jsem měl vodní bubliny. Teď to vypadá jako popáleniny druhého stupně. Jen doufám, že se budu moci vrátit do normálního života." Všichni postižení byli převezeni kvůli léčbě do Turecka.  

Islámský stát podezřelý z chemického útoku

Odebrané vzorky potvrdily, že útočníci použili yperit. Útok chemickými zbraněmi není novinka, džihádisté už dříve zaútočili chlórem, mluvilo se také o tom, že mají k dispozici také sarin a yperit. Toto je ale první případ, kdy byl yperit opravdu použit.

Bojovníci IS v Iráku při ústupu používají chemické zbraně. Co přijde dál?

Britský deník The Mirror také cituje vysloužilého armádního plukovníka Hamishe de Bretton-Gordona, podle kterého by Islámský stát mohl mít k dispozici až 20 tun této látky. Jedná se množství, které by mohlo zabít desetitisíce lidí. „Jsou tu důkazy, že yperit používají. Buď ho ukradli Asadovi, nebo – a to by změnilo hru – si ho vyrobili sami," uvedl pro deník. (Zdroj: eurozpravy.cz)

Islámisté se v Libyi údajně zmocnili šesti tisíc barelů uranu

Tagy článku