Islámští teroristé a sebevražedné atentátnice z hnutí Boko Haram zaútočili v Maiduguri

Islámští teroristé a sebevražedné atentátnice z hnutí Boko Haram zaútočili v Maiduguri
Autor fotografie: Dabiq|Popisek: Boko Haram
28 / 12 / 2015, 15:30

Nigerijští islamisté od zahájení své vzpoury před šesti lety mají na svědomí smrt asi 20.000 Nigerijců, uvedla agentura AP.

Abuja 28. prosince (ČTK) - Nejméně 20 lidí dnes zahynulo při bombovém útoku islamistů z hnutí Boko Haram na mešitu ve město Maiduguri na severovýchodě Nigérie. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady. Atentát nastal poté, co bojovníci Boko Haram v neděli večer po několika měsících opět zaútočili na město a zabili na jeho předměstí asi 30 lidí.

Islámistická teroristická organizace zaútočila na stejné město už před necelým rokem "Boko Haram útočí na Maiduguri: ohroženy jsou stovky tisíc civilistů, vraždění islámistů nebere konce."

Vojáci podle vládních médií v neděli "zachytili a zničili" desítku sebevražedných útočníků. Nejméně jednomu sebevrahovi se ale dnes podařilo odpálit se s náložemi na těle v mešitě na západním předměstí Maiduguri. Exploze také podle místní agentury NEMA zranila nejméně 90 osob.

V neděli povstalci zahájili palbu ze tří kamionů a házeli granáty, aby podpálili domy u kasáren. Podle očitých svědků se dvě sebevražedné atentátnice vyhodily do povětří, když vojáci útok odráželi. Když lidé prchali a vojáci se zapojili do přestřelky, jedna z žen, která předstírala, že je obětí Boko Haram, se odpálila uprostřed jedné rodiny. Druhá atentátnice se pak vmísila do přestřelky a také se vyhodila do povětří. Mezi mrtvými je prý i starosta vsi Duwari tvořící předměstí Maiduguri, jakož i deset jeho dětí.

Poblíž se nachází vojenská základna, kterou povstalci v minulosti několikrát napadli. V lednu 2014 odtud rebelové osvobodili stovky zajatců.

Nyní armáda odpověděla na útok povstalců i palbou z děl, čímž je donutila k ústupu. Obyvatelé z okolí prchli do jiných částí města. "Všichni jsem včera utekli poté, co naše domy začaly hořet. Dnes ráno jsme se vrátili a když jsme počítali lidi, kteří zůstali pod troskami domů, vybuchla bomba," citoval Reuters místního obyvatele.

Vojenská ofenziva letos vytlačila milice Boko Haram z většiny území, které dobyly v posledních letech. Islamisté se snaží získat zpět především Maiduguri, kde hnutí Boko Haram vzniklo. Jejich novou strategií je ale především útočit na tržiště, autobusové zastávky, vesnice a další menší místa s větším počtem lidí.

V pátek večer ozbrojenci Boko Haram vtrhli na východě země do vesnice Kimba, kde stříleli po obyvatelích a zapalovali domy. Zabili nejméně 14 lidí a mnohé další zranili, uvedla agentura AFP.

Boko Haram útočí také v sousedních zemích, které pomáhají nigerijské vládě v boji proti islamistům. V severní oblasti Kamerunu se tak dnes odpálily dvě sebevražedkyně, které ale nakonec nikoho kromě sebe nezabily. Snažily se dostat na tržiště ve městě Boko, ale bezpečnostní síly jim v tom zabránily. Jeden z policistů byl při explozích lehce zraněn.

Radikálové sužují zejména severovýchod Nigérie a okolní státy - Čad, Kamerun nebo Niger. Zprávy o jimi provedených útocích přicházejí každý měsíc. Sebevražední atentátníci v západní Africe míří na tržiště, mešity i kostely s cílem zabít co nejvíce lidí. Často jde o mladé ženy se skrytou náloží.

„V Abudže se cítím relativně v bezpečí. Útoky Boko Haram tady nejsou tak časté jako na severovýchodě, ale několik atentátů tady bylo. Při jednom z nich zaútočili na kanceláře, před kterými stojíme, jindy na policejní velitelství nebo budovu OSN,“ říká novinář Adamu Abuh. „Bojím se hlavně na místech, kde je hodně lidí, jako je trh nebo páteční modlitba v mešitě. Mám ženu a děti a snažím se s nimi nechodit na velká tržiště. Je to zvláštní druh strachu, takové psychické trauma,“ popisuje. (Zdroj: rozhlas.cz)

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.