Islámští teroristé ve Francii a Belgii plánují další útoky

Islámští teroristé ve Francii a Belgii plánují další útoky
Popisek: Ilustrační foto
17 / 03 / 2016, 08:00

Podezřelí jsou především přistěhovalci ze severní Afriky a Sýrie, kteří se skrývají mezi muslimskou populací.

(ČTK) - Francouzská tajná služba včera v Paříži a okolí zatkla čtyři osoby pro podezření, že se zřejmě v nejbližší době chystaly k teroristickému útoku v centru francouzské metropole. Sdělil to zpravodajský web francouzské televizní stanice TF1.

Je pravděpodobné, že zatýkání a domovní prohlídky v Belgii a Francii souvisí se seznamem islámských bojovníků, které ukradl někdejší člen IS rozčarovaný z brutálních praktik této organizace a předal je německé zpravodajské službě. Podle dokumentů se jedná o 22 tisíc džihádistů z nejméně padesáti států světa. V dokumentech jsou uvedena i telefonní spojení, rodinní příslušníci islámistů, dosažené vzdělání a předchozí "praxe" v radikálních organizacích. 

Tři francouzské muže a jednu ženu zadržela agentura pro vnitřní bezpečnost DGSI ráno v chudé 18. pařížské čtvrti a předměstské oblasti Seine-Saint-Denis, která je departementem s nejvyšším procentem imigrantů a muslimů ve Francii. Všechny čtyři vedla policie již dříve na seznamu islámských radikálů.

Podle DGSI se čtveřice podezřelých nyní stala "bezprostřední hrozbou". Chystala se nejspíš brzy zaútočit v centru Paříže, usoudili vyšetřovatelé. Při ranních domácích prohlídkách našli náboje pro pušky typu kalašnikov, poplašnou pistoli, výpočetní techniku a trezor. Na prověření podezření mají 96 hodin. Tak dlouho může maximálně trvat ve Francii vyšetřovací vazba v souvislosti s terorismem.

Ve Francii platí mimořádná bezpečnostní opatření od loňského listopadu, kdy skupiny džihádistů povraždila v Paříži 130 lidí a dalších stovky osob zranila. Stopy zavedly vyšetřovatele i do sousední Belgie, kde před atentáty mnozí tehdejší útočníci pobývali.

Akce zřejmě souvisí s včerejší razií belgických a francouzských policistů, kteří zasahovali na předměstí Bruselu proti teroristům při domovních prohlídkách. Při ní byl  policejním odstřelovačem zabit pětatřicetiletý Alžířan Mohamed Belkaid. Ten byl evidován pouze v souvislosti s krádeží z roku 2014 a v zemi pobýval nelegálně, uvedla včera na tiskové konferenci prokuratura. Dva podezřelí muži jsou stále na útěku, jejich totožnost není známa a policie po nich dál intenzivně pátrá.

Další dva podezřelé, kteří byli zatčeni v úterý, včera ale vyšetřovatelé propustili.V bytě našla policie po skončení operace vlajku takzvaného islámského státu, islamistickou literatura, automatickou zbraň typu kalašnikov a zásobu munice. Žádné výbušniny tam nebyly.

Belgický premiér Charles Michel místním médiím řekl, že policejní operace budou pokračovat "v příštích hodinách i dnech". Přesto se v zemi nebude zvyšovat dosavadní bezpečnostní stupeň, a vyzval obyvatele, aby zachovali klid. Připustil ale, že v Bruselu i jinde může v současnosti dojít k teroristickému útoku. Michel ujistil, že bezpečnostní síly pracují na likvidaci každé možné hrozby.

Byt přišla v úterý šestice belgických a francouzských policistů zkontrolovat v rámci vyšetřování loňských teroristických atentátů v Paříži. Když do něj odpoledne vešli, začali dva lidé na policisty střílet. "Díky rychlé reakci policistů, kteří palbu okamžitě opětovali, nedošlo na nejhorší," řekl zástupce prokurátora Thierry Werts. Lehké zranění podle něj při akci utrpěli tři policisté, z toho jedna Francouzka.

 

Tagy článku