Istanbul nedám. Jak ,,sultán“ Erdogan vytáhl do dalšího volebního boje (komentář Lumíra Němce)

Istanbul nedám. Jak ,,sultán“ Erdogan vytáhl do dalšího volebního boje (komentář Lumíra Němce)
06 / 04 / 2019, 14:30

Minulý týden proběhly v Turecku volby. Obecně se počítalo s tím, že vyhraje prezident Erdogan (mezi přáteli familiárně přezdívaný Erdolf) a vše půjde podle diktátorových představ. Ale vloudila se chybička.

Turecká vládní strana prezidenta Erdogana vyhrála nedělní místní volby a se svým spojencem, nacionalistickou Stranou národní akce ovládla přes polovinu radnic v zemi. Vládní strana však utrpěla porážku v metropoli Ankaře, třetím největším tureckém městě Izmiru a také v Istanbulu. Ztráta Ankary a největšího tureckého města Istanbulu je považována za velkou porážku vládní strany a jejího lídra prezidenta Erdogana. Ztráta Istanbulu zamrzí Erdogana o to víc, že tam v letech 1994-98 začínal jako starosta ve vysoké politice.

Takže co s tím? „Přece nebudu čekat do dalších voleb a doufat, že dopadnou jinak, když navíc nemám jistotu jestli se k těm rebelům, co mě nevolili, nepřidají další. Musím to vyřešit hned,“ zamyslel se Erdogan a přišel s jednoduchým, ale osvědčeným nápadem. Prohlásíme volby za zmanipulované, najdeme viníky, ty potrestáme a přepočítáme hlasy tak, aby to sedělo. A pod heslem „Istanbul nedám“ vytáhl Erdogan do dalšího volebního boje.

Erdoganova média informovala o skandálech ve volbách a manipulaci s volebními lístky. V Istanbulu bylo údajně manipulováno proti AKP, a že nesprávně spočítali 17 400 hlasů k CHP, takže ve skutečnosti zvítězil Binali Yildirim z AKP Istanbul. Istanbulská volební komise tedy nařídila přepočítat volební lístky v dalších 15 z 39 volebních okrsků největšího tureckého města Istanbulu. A turecká policie zatkla 36 členů volební komise, obvinila je, že jsou „teroristé“ Fethullaha Gülena, a proto manipulovali s volebními hlasy. Všechno tedy ukazuje na to, že na podruhé to Erdoganovi vyjde.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace