ISW: protržení Kachovské přehrady: Vypadá to na ruskou práci. Videa ukazují evakuaci Ukrajinců při plné palbě

ISW: protržení Kachovské přehrady: Vypadá to na ruskou práci. Videa ukazují evakuaci Ukrajinců při plné palbě
Autor fotografie: Telegram
07 / 06 / 2023, 10:30

Americký Institut pro studium války (ISW) není v současné době připraven provést konečné posouzení osob odpovědných za katastrofu vodní elektrárny Kachovka. Bilance důkazů, argumentů a rétoriky nicméně naznačuje, že přehradu úmyslně poškodili Rusové.

Ruská strana, která měla Kachovskou vodní elektrárnu pod kontrolou, samozřejmě účast na sabotáží odmítá. Podle mezinárodního práva se totiž jedná o akt hromadného ničení.

Koordinátor strategické komunikace Rady národní bezpečnosti USA John Kirby uvedl, že USA nicméně stále nemohou definitivně potvrdit, co způsobilo protržení přehrady, ale vyhodnocují informace zpravodajského charakteru, naznačující, že výbuch způsobilo Rusko.  

„Prohlášení amerických a evropských představitelů jsou obecně v souladu s prognózou ISW z října 2022, že Rusové mají větší a jasnější zájem na zaplavení dolního Dněpru navzdory poškození jejich vlastních připravených obranných pozic,“ stojí v prohlášení ISW.

Přesná analýza 

Institut už v říjnu 2022 vyhodnotil, že Ukrajina nemá žádný materiální zájem na zničení přehrady, a poukázal na to, že 80 osad by se ocitlo pod vodou. ISW dále vyhodnotil, že naopak Rusko může využít záplavy k rozlití řeky Dněpr a zkomplikovat ukrajinské protiofenzivní pokusy přes již tak náročný vodní prvek. 

Ruské zdroje vyjádřily intenzivní a explicitní znepokojení nad možností, že se Ukrajina připravuje na překročení řeky a protiútok na východní břeh Chersonské oblasti. Dostupné záběry z 6. června, potvrzené tvrzeními ruských válečných bloggerů, naznačují, že záplavy odplavily ukrajinské pozice poblíž pobřeží Dněpru a přinutily ukrajinské formace k evakuaci pod palbou ruského dělostřelectva.

Zdroj: ISW, Telegram

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.