Itálie hlásí až dva tisíce utečenců denně. Papež žádá o pomoc s uprchlíky

Itálie hlásí až dva tisíce utečenců denně. Papež žádá o pomoc s uprchlíky
Autor fotografie: StrettoWebTV|Popisek: Utečenci v přístavu Reggio
18 / 04 / 2015, 15:45

Situace s uprchlíky je v Itálii je už jen těžko zvladatelná, a tak je italští policisté pouští dál do Evropy.

Itálie čelí masovému přílivu imigrantů z Afriky. Italská pobřežní stráž a agentura Frontex, která má na starosti ochranu vnějších hranic Evropské unie, oznámila, že se přes moře dostalo do Itálie během uplynulých šesti dnů více než 11 tisíc běženců, každý den počty imigrantů stoupají. Za posledních 24 hodin jen na Sicílii dorazilo více než 300 běženců.

Především kvůli bojům v Sýrii a Iráku se do rozvinutých zemí loni vydalo o 45 procent více imigrantů než o rok dříve. Jen v Evropské unii požádalo o azyl přes 626 tisíc lidí, celosvětově jich bylo 866 tisíc.

Papež František dnes uvedl, že Evropa by měla Itálii víc podporovat ve zvládání náporu uprchlíků, kteří riskují životy ve snaze dostat se na kontinent ze severoafrických břehů. Situace běženců je podle hlavy katolické církve nezvladatelná a požaduje větší podporu Evropské unie.

"Muslimští uprchlíci z Afriky při plavbě do Itálie utopili křesťanské imigranty"

Italský premiér Matteo Renzi včera uvedl, že jedinou možností, jak obrovskou vlnu přistěhovalců zastavit, je obnovení stability v Libyi. „Středozemí je moře - a ne hřbitov. Hlavním problémem je situace v Libyi. Právě přes ní do Itálie přichází více než 90 procent afrických uprchlíků.“ (zdroj: rozhlas.cz)


Zdroj YouTube, DailyMail

Americký časopis The Foreign Policy zveřejnil rozhovor se syrskými uprchlíky, kteří se po cestě lodí do Evropy ocitli v italském běženeckém táboře. Tady je ovšem nikdo neregistroval, nechtěl doklady, fotku ani otisky prstů… a italští policisté je prakticky nechali utéct do Německa a dalších zemí, kde úspěšně požádali o azyl.

Uprchlíky jako cílové země zajímají právě Německo, Nizozemsko nebo státy Skandinávie – chtějí jejich cestovní doklady, bydlení a finanční podporu, ne mizerný a přeplněný záchytný tábor v Itálii. A italské úřady jim rády vyhoví. I když je registrace a žádanka o azyl v první zemi Evropy povinná, policisté se dívají jinam a schengenský prostor je otevřený.

Nelegální přistěhovalectví přes Itálii je o to nebezpečnější, že mezi uprchlíky jsou i džihádisté Islámského státu nebo teroristé Al-Kajdy. V tomto rozhovoru se jednalo o rodinu bojovníka z An-Nusrá, mířící do Německa. (zdroj: ivcrn.cz)

Džihádisté plánují, že zaplaví severoafrický stát svými bojovníky ze Sýrie a Iráku, kteří se potom jako migranti dostanou přes Středozemní moře především do Itálie.

Zdroj YouTube, StrettoWebTV

Tagy článku