Itálie má svou první F-35

Itálie má svou první F-35
Autor fotografie: Lockheed Martin|Popisek: Ilustrační foto F-35
08 / 12 / 2015, 09:00

Italská letectvo zařadilo první z plánovaných 90 stíhačů Lockheed Martin F-35 Lightning II dne 3. prosince 2015. Oznámil to zdroj z Pentagonu.

Itálie nakoupí celkem 60 kusů varianty F-35A a 30 kusů F-35B.

Předání F-35A, prvního kusu postaveného mimo USA se konalo na italské letecké základně Cameri, kde se italské F-35 kompletují. Letoun bude nyní letecky přepraven na leteckou základnu Luke Air Force Base v Arizoně, kde italští piloti již trénuje s americkým letectvem.

Italskou vládou vlastněné zařízení konečné montáže (FACO) v Cameri je provozována společnostmi Alenia Aermacchi a Lockheed Martin. FACO zařízení v Cameri je jediným montážním závode mimo území USA, výroba zde začala v červenci 2013.

Kromě kompletace verzí  s konvenčním vzletem a přistáním (CTOL) - F-35A a verze s krátkým vzletem a přistáním (STOVL) - F-35B pro Itálii, bude FACO také produkovat stroje F-35A  pro Nizozemí, které chce vyměnit svoje staré F-16 za moderní stroj páté generace.

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.