Itálie nemá systém prevence proti zemětřesením. Úřady čelí kritice odborníků

Itálie nemá systém prevence proti zemětřesením. Úřady čelí kritice odborníků
25 / 08 / 2016, 17:15

Po středečním zemětřesení ve střední Itálii, které si zatím podle poslední bilance vyžádalo na 247 obětí, se v italském tisku objevila i kritika na adresu italských úřadů.

Řím 25. srpna (ČTK) -  Podle italského seizmologa a docenta univerzity v Boloni Enza Boschiho nemá Itálie systém prevence, který by minimalizoval následky zemětřesení. Tisíce veřejných budov není postaveno podle moderních bezpečnostních předpisů. Napsal to deník La Repubblica.

"Když byla v roce 2003 publikována mapa seizmicky rizikových oblastí v Itálii, mělo se okamžitě začít s preventivními stavebními úpravami na budovách v nejrizikovějších oblastech," uvedl bývalý šéf národního geofyzikálního institutu Boschi. Region postižený středečním zemětřesením k těmto oblastem také patří.

Zástupci místních úřadů ale oponují, že stavební úpravy lze dělat pouze u novějších domů. Budovy starší by se musely podle nich celé zbořit a postavit znova.

Podle Boschiho by si Itálie měla vzít příklad z Kalifornie a Japonska, které mají s opakujícími se zemětřeseními dlouholeté zkušenosti a masivně investují do bezpečnosti budov.

Podle poslední bilance zahynulo při otřesech 247 lidí. Další stovky osob utrpěly zranění, někteří jsou v kritickém stavu. Mezi oběťmi je mnoho dětí, uvedl italský ministr zdravotnictví. Varoval zároveň, že počet mrtvých se ještě může navýšit.

Stejný názor má i další italský geolog a šéf národní geologické rady Francesco Peduto. "My geologové již léta říkáme, že Itálie nemá systém prevence," uvedl podle deníku La Repubblica Peduto. A dodal, že by měl být vypracován vládní plán zajištění všech veřejných budov. Podle Peduta žije v Itálii nejméně 24 milionů lidí v oblastech se zvýšeným rizikem zemětřesení.

V souvislosti s novou koncepci civilní ochrany po vzoru německého kabinetu prohlásil včera český premiér Sobotka: "Každá situace je unikátní. Když máte v Itálii zemětřesení, co vám pomůže, že máte doma konzervy a spacák. Každé bezpečnostní riziko přináší jinou formu reakce," řekl.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace