Itálie odmítá přijmout další loď nevládní organizace s migranty

Itálie odmítá přijmout další loď nevládní organizace s migranty
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
21 / 06 / 2018, 18:15

Itálie se chystá zabránit ve vstupu do svých přístavů další lodi nevládní společnosti. Jde o loď organizace Lifeline, která tento týden u libyjských břehů vylovila z moře a člunů na 250 migrantů.

Ministr vnitra Matteo Salvini dnes uvedl, že tahle loď se do Itálie nedostane. Informovala o tom agentura ANSA.

"Pokud se potvrdí, že jde o nizozemskou loď, pod nizozemskou vlajkou, měli by ty lidi odvézt do Nizozemska, nebo Gibraltaru, nebo Británie, nebo Španělska, nebo Francie, kam budou chtít," řekl Salvini na videu na sociální síti Facebook. Agentura ANSA odpoledne bez dalších podrobností informovala, že loď nepluje pod nizozemskou vlajkou.

Podle Salviniho italská pobřežní stráž ve spolupráci s libyjskou už posádku lodi nevládní organizace Lifeline informovala, aby zůstali tam, kde jsou. Tedy u libyjských břehů. "Ale tihle nešťastníci nikoho neposlouchají a nakládají dále množství lidí na palubu," uvedl italský ministr vnitra.

Už o víkendu, kdy se loď organizace Lifeline, která má sídlo v Německu, teprve chystala u libyjských břehů migranty zachraňovat z vratkých člunů, Salvini avizoval, že tuto ani žádnou další loď zahraniční nevládní organizace nevpustí do Itálie. Podobně to udělal před necelými dvěma týdny v případě lodi Aquarius se 629 migranty, které nakonec přijalo Španělsko.

Kvůli kauze lodi Aquarius Itálii kritizovali ochránci lidských práv i francouzský prezident Emmanuel Macron, který Itálii obvinil z cynismu. Ani Francie ale lodi nenabídla svůj přístav, až posléze nabídla Španělsku pomoc s převzetím migrantů z této lodi.

Italská vláda, která slíbila voličům zastavit masový příliv migrantů do země, odmítá přijímat lodě zahraničních nevládních organizací, protože podle ní nahrávají pašerákům.

Italský ministr dopravy Danilo Toninelli dnes uvedl, že loď organizace Lifeline "se pohybuje v libyjských vodách a porušuje pravidla mezinárodního práva". Podle Toninelliho nalodilo toto plavidlo na 250 migrantů, aniž má technické možnosti pro "zajištění jejich bezpečnosti".

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

 

 
 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.