Itálie se obává leteckých útoků islámského státu. A nejen to - skončí volný pohyb osob v EU?

Itálie se obává leteckých útoků islámského státu. A nejen to - skončí volný pohyb osob v EU?
Autor fotografie: Dollarphotoclub|Popisek: Itálie se obává leteckých útoků islámského státu
20 / 02 / 2015, 10:00

Islámisté jsou naprosto nepředvídatelní a existuje riziko, že se džihádisté zmocní libyjských letadel a zaútočí na nejbližší evropský stát - Itálii. A současně získali bianco pasy EU a mohou v klidu přicestovat přes Řecko do kterékoliv země EU.

Informaci včera zveřejnil server breitbart.com.  Italská tajná služba se údajně obává, že kromě možnosti infiltrace džihádistů mezi imigranty z Libye, hrozí nebezpečí teroristického vzdušeného útoku na italské cíle (celá zpráva je zde)

S ohledem na riziko tohoto útoku byl před několika dny uveden systém vzdušné obrany Itálie do nejvyšší bojové pohotovosti. Tajná služba má obavy, že islámisté mohou získat přístup na vojenskou leteckou základnu Ghardabiya jižně od města Sirte, kde je i mezinárodní letiště.  

Kromě toho se tajná služba obává také útoků osamělých vlků, jako to bylo v Sydney, Paříži nebo nedávno i dánské Kodani

Vysoký vládní úředník  odpovědný za tajné služby  Marco Minniti uvedl, že: "ISIS má symetrické a asymetrické znalosti k zahájení nejen teroristických, ale i vojenských útoků.....ISIS je maximálně nepředvídatelný" což z něj činí bezprostřední hrozbu. Také uvedl, že s ohledem na poslední vývoj v Libyi vyžaduje situace mít k dispozici co nejvíce kvalitních informací. Vyzval k okamžitému zavedení celoevropského sdílení údajů o cestujících (PNR) na všech dopravních spojích.

Skončí volný pohyb osob (a zboží) mezi státy EU?

Šéfové 26 států Unie nebyli schopní se minulý týden na summitu domluvit na tom, zda bude pozastaven volný pohyb osob v tzv. schengenském prostoru. Část států trvá na tom, aby byl zachován současný stav, část chce zpřísnění pravidel a další část požaduje znovuzavedení hraničních kontrol. S pozastavením Schengenských dohod mají problém především Evropská komise a Europarlament (zdroj: E15.cz)

V současnosti je jen třicet procent pasů cestujících vstupujících nebo opouštějících schengenský prostor prověřováno elektronicky, aby se zjistilo, zda nejsou ztracené, ukradené či padělané. Země proto volají po systematickém prověřování občanů EU v policejních databázích. Není přitom jasné, zda k tomu bude třeba měnit legislativu. Nynější pravidla si totiž každý vykládá jinak. V současnosti lze porovnávat doklady pasažéra s databázemi, pokud je podezřelý. Podle některých názorů však není možné prověřovat kupříkladu všechny Evropany cestující ze Sýrie. „Historicky se soud EU vyjádřil tak, že nemůžete systematicky kontrolovat občany EU, jelikož mají svobodu volného pohybu. Nemůžete se jich například ptát, proč přijíždějí do země. Můžete pouze potvrdit jejich identitu a státní občanství,“ vysvětlil serveru European Voice specialista na schengenské záležitosti z univerzity v Essexu Steve Peers

K odpůrcům volného pohybu osob v rámci EU patří Francie nebo Španělsko), tedy státy, kde hrozí nějvětší riziko teroristických útoků. Marine Le Pen z francouzské Národní fronty požaduje dokonce okamžitý odchod Francie ze Schengenu. Španělský ministr vnitra Díaz tvrdí, že „Existující mobilita v EU usnadňuje pohyb (džihádistům) do jakékoli země a také do naší země,“ (zdroj: E15.cz)

Jednoznačně však dojde ke zpřísnění pohybu osob v rámci celé EU. O tom svědčí i informace o tom, že bojovníci islámského státu získali nevyplněné "bianco" cestovní pasy evropských zemí. Nyní si tedy mohou opatřit libovolnou identitu a bez nutnosti cokoli falšovat s nimi cestovat do Evropy. Česká cizinecká policie už zpřísnila kontroly, podle expertů ale hrozí, že se islamisté dostanou do Schengenského prostoru skrze rizikovější oblasti, mezi které patří například Řecko (zdroj: lidovky.cz)

Zdroj: breitbart.comE15.czlidovky.czblitzquotidiano.it

Psali jsme také:

Nové záběry z útoku atentátníků na redakci Charlie Hebdo

Západ prohrává válku s islámským státem

Zvěrstva islámistů se odehrávají jen dvě stě kilometrů od EU

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

Francouzské bezpečnostní orgány věděly o nebezpečí teroristického útoku. Jsou ale bezradné

České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách

Islámská Saudská Arábie staví opevnění proti islámskému státu

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

Jak se evropské státy vypořádají se svými občany bojujícími za Islámský stát?

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

Máme extremismus pod kontrolou?

 

 

Tagy článku