Itálie: Uprchlíci vynášejí lépe než drogy

Itálie: Uprchlíci vynášejí lépe než drogy
07 / 06 / 2015, 11:30

7.6.2015/Současná vlna imigrantů dělá starost většině evropských politiků. Najdou se ale i tací, kteří z ní dokáží profitovat. V Itálii praskla aféra, při níž bylo odhaleno, jak politici ve spojení s mafií obchodovali s uprchlíky.

 

Římskou radnicí otřásá skandál, který vrhl úplně jiné světlo na současnou problematiku imigrace. Podle zveřejněných odposlechů se řada komunálních politiků nebo politice blízkých lidí společně s mafií spolupodílela na obchodu s nelegálními uprchlíky. Italský stát dotuje každého uprchlíka 38, 5 eur denně, a tak stačilo zfalšovat účty a uvádět vyšší počty uprchlíků a takto získané peníze šly do kapes jak politiků, tak zákulisních hráčů. Klíčovou osobou byl Marcello Carminati, bývalý pravicový extrémista, který financoval kampaň některým radním a ti pak přes své známé na ministerstvu a na prefektuře zajišťovali přísun uprchlíků. Dalším hráčem byl Sandro Buzzi napojený pro změnu na levicovou Demokratickou stranu. Mezi podezřelými jsou ale jak bývalí římští radní, tak komunální politici, lidé napojení na ministerstva a další významné osoby. Kvůli aféře bylo zatčeno již 44 lidí, obžaloba má několik stovek stránek a další detaily vyplývají na povrch.

Odposlechy ukazují, že gang neměl tušení, že je v hledáčku policie.

„Uprchlíci vynášejí mnohem víc než třeba drogy,“ říká jeden bývalý člen obecní rady.  „Znáš tu metaforu, ne? Jestli chceš dojit krávu, tak kráva musí žrát. A vy ji dojíte hodně. Hodně…,“ směje se v dalším z odposlechů Sandro Buzzi.

Úplatky pro jednotlivé aktéry byly v řádech desítek tisíc eur. Nevydělávalo se jen na stále se zvyšující vlně uprchlíků, ale také na Romech z Bulharska, kteří žijí v táborech na okraji Říma a kteří jsou také dotováni z obecních peněz.

Ačkoli skandál plní italské noviny, současná římská radnice nepočítá s žádnými personálními změnami. Starosta Ignazio Marino hází veškerou vinu na předchozí vedení. „Starosta nerezignuje, ani rada ani nikdo jiný. Půjdeme dál, protože to způsobili naši předchůdci a my jsme naopak přispěli k tomu, aby se s tím začalo bojovat, a budeme pokračovat dál v očištění Říma od špatné pověsti,“ uvedl římský radní Maurizio Pucci. Podle něj starosta reprezentuje skutečnou změnu pro město a rada stojí pevně za ním. Starosta Marino působí na radnici dva roky a do kauzy obchodování s uprchlíky jsou zapleteni i členové jeho Demokratické strany.

Itálie je jednou ze zemí, která nejvíce volá po tom, aby se v rámci EU řešila problematika imigraci za pomoci kvót. V Itálii se také zrodil nápad, aby se tzv. města duchů dala uprchlíkům. Tato aféra však ukazuje i druhou stránku celé problematiky...

Zdroj: La Repubblica

Tagy článku