Italové demonstrují proti imigrantům. Politici tvrdí, že je to akce fašistů a xenofobů.

Italové demonstrují proti imigrantům. Politici tvrdí, že je to akce fašistů a xenofobů.
Autor fotografie: YouTube/ screenshot|Popisek: Demonstrace v italském Casale San Nicola
17 / 07 / 2015, 19:15

Drsné demonstrace se odehrály v Římě i na severu Itálie, ve stotisícovém Trevisu.

V Římě demonstrovali místní obyvatelé proti příjezdu stovky migrantů dočasně ubytovaných v budově bývalé školy Socrates. V severoitalském Trevisu se zase zranili lidé při akci, kterou svolalo levicové hnutí. Místním se nelíbí, že se imigranti potulují po celé oblasti, aniž prošli bezpečnostními kontrolami. "Požadovali jsme po policii bezpečnostní záruky a aby tady imigranti zůstali jen po nejnutnější dobu. Ale úřady s námi nekomunikují," říká Livia Morini, která koordinuje spontánní protesty občanů z Casale San Nicola, oblasti severně od Říma. Ta už několik měsíců  bojuje i proti ubytování uprchlíků v bývalé škole .

I část německé veřejnosti odmítá přijímání uprchlíků. Obyvatelé jsou rozděleni - jedni se bojí, druzí cítí s uprchlíky solidaritu.

Podle politiků se občané z Casale i Trevisa chovají "xenofobně" a přistupují na "politickou šmelinu." Za vším je podle nich pravicová a nacionalistická strana Liga severu, která na neodůvodněném strachu obyvatel z uprchlíků buduje politickou kariéru. "Varujeme občany, aby si dali pozor na demagogy, kteří chtějí jenom využít utrpení nevinných uprchlíků pro svůj volební výsledek. Řekněte "ne" násilí, je to vaše občanská povinnost a chovejte se morálně." 

Napětí ve stotisícovém Trevisu narůstá už několik dní. Ve čtvrtek večer tam obyvatelé jednoho z předměstí protestovali proti záměru úřadů ubytovat zhruba stovku imigrantů v komplexu obytných budov, kde žijí rovněž italské rodiny. Zapálili přitom nábytek a matrace a přenocovali v provizorním stanovém táboře. (Zdroj: zpravy.idnes.cz).

Demonstranti házeli po policistech všechno, co měli po ruce, včetně plastových židlí a zranili 14 policistů. Dva lidé byli zatčeni a 15 jich bylo zatčeno. 

Záběry serveru Il Fatto Quotidiano a Fanpage.it  na YouTube, demonstrace v Římě a v Casale San Nicola.

Zdroj: iDnes.cz, larena.itFanpage.it 

 

Tagy článku