Italská uprchlická centra kolabují. Počet uprchlíků neustále roste

Italská uprchlická centra kolabují. Počet uprchlíků neustále roste
Autor fotografie: Frontex, Joint Operation Triton 2016
02 / 09 / 2016, 06:30

Podle oficiálních údajů italského ministerstva vnitra loni do konce srpna připlulo do Itálie 116 149 lidí, letos úřady napočítaly 118 903 uprchlíků.

Celkovou bilanci zvýšila zejména vlna nově příchozích z posledního týdne. Od soboty se totiž k italským břehům dostalo téměř 15 tisíc běženců. Zdroj: rozhlas.cz

Italské námořnictvo, lodě několika nevládních organizací a další plavidla v pondělí zachránily u libyjského pobřeží zhruba 6 500 migrantů plujících do Itálie, uvedla agentura AFP. Na záchranné operaci ve Středozemním moři se podle AP podílela například plavidla organizací Lékaři bez hranic či Proactiva Open Arms. Už v neděli přitom u Sicílie zachránili přes 1 100 afrických migrantů, kteří se pokoušeli dostat z Libye do Evropy. Zdroj: idnes.cz

„Jde o velký nápor před začátkem podzimu. Převáděči využívají posledních letních dní, než přijde špatné počasí, aby do Evropy dostali co možná nejvíce lidí,“ citoval deník La Repubblica nejmenovaného představitele ministerstva vnitra. 

Právě obrovský počet nových migrantů z posledních dní způsobil přetlak v uprchlických zařízeních zejména na jihu země. List La Stampa napsal, že přeplněná centra pro migranty na Sicílii kolabují, na stejný problém si stěžuje i starostka ostrova Lampedusa. 

„Hotspot na Lampeduse se propadlo do chaosu. Takhle se o uprchlíky nemůžeme postarat. Migranty je třeba okamžitě přesunout na pevninu, i s pomocí vojenských lodí,“ uvedla starostka Giusi Nicoliniová. 

Do Itálie před příchodem zimy míří migranti zejména z Nigérie, Eritreje, ale také z Gambie, Súdánu nebo Pobřeží slonoviny. Naopak migranti z Bangladéše se snaží dostat do Evropy přes Turecko, Řecko a dále tzv. balkánskou cestou. Dohoda uzavřená v březnu mezi Evropskou unií a Tureckem změnila v dlouhodobém horizontu hlavní migrační trasy. Balkánská cesta je sice teoreticky uzavřena, ale prakticky se dostalo do EU od okamžiku jejího uzavření díky pašeráckým gangům přes 24.000 migrantů. 

Současná trasa přes Středozemní moře, kdy do EU míří uprchlíci z Libye nebo Egypta, je pro uprchlíky velmi nebezpečná, letos na této trase zemřelo 3167 uprchlíků a to je nárůst o více než třicet procent, tvrdí Frank Laczko ze Světové organizace pro migraci. "V roce 2016 zemřel každý 85 migrant, v roce 2015 až každý 276." 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.