Islámisté zaútočili na ropná pole v Libyi. Italské námořnictvo je u libyjských břehů.

Islámisté zaútočili na ropná pole v Libyi. Italské námořnictvo je u libyjských břehů.
Autor fotografie: Youtube|Popisek: Italské námořnictvo je u libyjských břehů.
03 / 03 / 2015, 08:45

Itálie se obává nejen přílivu imigrantů ze severní Afriky a islámských radikálů, ale nyní jsou i ohroženy dodávky ropy a zemního plynu.

V pondělí zahájilo italské námořnictvo u libyjských břehů vojenské cvičení pod názvem Mare Aperto (Otevřené moře). 

V tuto chvíli ještě není jasné, zda se jedná jen o pouhé cvičení nebo spíše o přípravu na přímou vojenskou intervenci v Libyi uvedl deník Malta Independent . Podle novinářů se však italská armáda připravuje na možné vyostření konfliktu v Libyi (zdroj: Associated Press).

Jedním z důvodů vojenské přítomnosti Itálie u libyjského pobřeží jsou obavy z nekontrolovaného přílivu imigrantů ze severní Afriky a s tím související obavy z útoků islámských radikálů (zdroj: Reuters). Ti již v minulosti uvedli, že jejich cílem jsou teroristické útoky na italském území ("IS "Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!")

Druhým důvodem případné intervence je ohrožení bezpečnosti ropovodu a ropných polí. Podle odborníků je italské válečné námořnictvo v případě nouze připraveno zasáhnout a zajistit bezpečnost při těžbě a přepravě ropy právě s ohledem na zájmy italského ropného koncernu ENI.

Libye vytěžila v roce 2011 denně zhruba 1,6 milionu barelů ropy. Z toho šlo 1,1 milionu na vývoz a většinu ropy odebírala Itálie. Ve skupině OPEC je co do vývozu ropy 12. z celkového počtu 12 členských zemí. Země má rovněž zásoby zemního plynu, jejichž potvrzený rozsah činí 53 bilionů kubických stop (0,8% celkových světových zásob plynu). Libye produkuje v současné době cca 12 miliard kubických metrů plynu ročně. Z toho je osm miliard exportováno do Itálie podmořským plynovodem Greenstream.(zdroj: wikipedia)

Libyjské úřady dnes oznámily, že islámští radikálové zaútočili v pondělí na tři ropná pole a potrubí ve východní části země. Ozbrojenci z IS přerušili dodávku ropy do přístavu Es Sidra. Libyjským bezpečnostním sílám se podařilo odrazit útok radikálů na třetinu ropných polí v al-Dahra (zdroj: presstv.ir)

Plynovod Greenstream (podmořský plynovod pro transport zemního plynu z Libye do Itálie) vybudovala a vlastní firma Agip Plyn BV což je společný podnik italské energetické společnosti ENI a národní ropné společnosti (NOC) z Libye.

Psali jsme také:

Libyjští islámisté mají yperit a sarin. Hrozba pro Evropu vzrůstá

Válka v severní Africe je na spadnutí. Itálie se obává libyjských uprchlíků

Itálie se obává leteckých útoků islámského státu. A nejen to - skončí volný pohyb osob v EU?

IS "Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!"

Tagy článku