Italské námořnictvo zveřejnilo fotografie potápějícího se člunu s uprchlíky

Italské námořnictvo zveřejnilo fotografie potápějícího se člunu s uprchlíky
Autor: Marina Militare|Popisek: Potápějící se loď
26 / 05 / 2016, 08:00

Posádka italské hlídkové lodě zachytila moment, kdy se přetížená loď s uprchlíky převrhla jen několik kilometrů od libyjského pobřeží.

Více než 500 lidí uniklo utopení ve středu poté, co se jejich loď převrhla poblíž libyjského pobřeží. Jak se italské námořní lodě blížily k žadatelům o azyl, jejich loď se převrhla, a uprchlíci padali nebo skákali do vody.

Nejméně pět lidí se utopilo, když se loď převrátila "kvůli přeplněnosti a nestabilitě způsobené vysokým počtem osob na palubě", uvedlo italské námořnictvo v prohlášení.

Ale italští námořníci zachránili asi 550 životů během mise, kterou imigrační odborníci popsali jako zázrak.

Lodě této velikosti jsou obvykle naplněné asi 600 lidmi, což naznačuje, že většina z těch, kteří uvízli v podpalubí byly patrně zachráněni.

"Je to zázrak," řekl Flavio di Giacomo, mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). "Očekávali byste, že budou zachráněni pouze lidi na palubě. Ale v případě, že jste zachránili 500 lidí to znamená, že jste zachránili i lidí, kteří byli uvnitř. A to je velmi působivé."

Jeho slova potvrzují i uprchlíci, kteří přežili podobné katastrofy v minulosti. Například Ibrahim Mbalo, který je jedním z 28 přeživších z potopené lodi s 800 uprchlíky loni v dubnu říká, že mnoho lidí zahyne díky tomu, že se jich ti co neumí plavat snaží držet. On sám si musel sundat kalhoty, aby z podpalubí unikl.

Zdroj: Marina Militare, The Guardian

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace