Italské sousedské hlídky snížily zločinnost o 70 procent

Italské sousedské hlídky snížily zločinnost o 70 procent
07 / 05 / 2016, 18:15

Jak se bránit nárůstu zločinnosti v obcích a ve městech? Severoitalská města mají jasno - zakládají hlídky domobrany

V Itálii, kde se pohybují statisíce uprchlíků, kteří páchají drobnou trestnou činnost, vyvolalo bouři nevole rozhodnutí Nejvyššího kasačního soudu, který rozhodl, že krádež nevelkého množství potravin za účelem ukojení hladu není zločinem.

O projektu "sousedských hlídek" v severní Itálii informovala ve čtvrtek 5. května FTV Prima ve své reportáži v hlavních zprávách. V některých městech byla situace tak dramatické, že obyvatelé zakládají tzv. sousedské hlídky. Reportér Patrik Kaizr: "Torre Boldone má 8000 obyvatel. Právě v kanceláři starosty vznikla myšlenka založit sousedské hlídky, tzv. V.O.T. (volontari osservatori del territorio - dobrovolní pozorovatelé) Ve městě rostl počet kapesních krádeží vloupání do domů a bytů. V hlídkách V.O.T jsou lidé, kteří po své práci společně obchází místa, která přitahovala různé kriminální živly."

Starosta Torre Boldone Claudio Sessa v reportáži říká: „Nemám strach o tom mluvit. Vždyť je to realita, imigranti jsou lidé bez peněz. Jsou chudí a zločin byl a je způsobem, jak se uživit.  Ne všichni jsou samozřejmě kriminálníci, ale jsou u i organizované migrantské zločinecké skupiny.“ 

Z oficiálních údajů italského ministerstva vnitra vyplývá, že se přistěhovalci podílejí na celkové kriminalitě 35 procenty. Jedná se především o obchod s drogami a krádeže. V menší míře pak sexuální násilí. 

Téměř všechny rodiny v domech na kraji Terra Boldone tu zažily vloupání. Gangy cizinců se přes den schovávaly v kopcích nad městěm, večer se pak snažily domy vykrádat. Pokus o vloupání zažila i čtyřicetiletá Mária, která tvrdí, že jeden měl zbraň. Nakonec se ukázalo, že to byli Albánci a Rumuni.

Hlídky V.O.T. nedostávají žádné peníze, jsou neozbrojené, vybavení mají vlastní. Kritici z řad radních tvrdí, že hlídky nemají oporu v zákoně a že snižují důvěryhodnost státní policie. Z reakcí lidí, které reportéři při tzv. patrole oslovili, lze vyčíst, že sousedské hlídky se těší velké oblibě, i přes veškeré legislativní problémy.

"Nakonec čísla o poklesu kriminality hovoří jasně. Počet trestných činů za dobu fungování sousedských hlídek klesl o 70 procent. Tak třeba počet krádeží se za poslední rok snížil z 97 na 20 projekt VOT kopírují i další severoitalská města třeba Bologna nebo Pallazago," uzavírá reportáž Patrik Kaizr.

Starosta města Claudio Sessa uvedl v rozhovoru pro bergamonews.it 4. května, po natáčení reportáže s FTV Prima: "Zdá se, že i v České republice mají zájem o úspěšný projekt hlídek domobrany, který jsme realizovali v našem městě. Už dříve se mě na něj ptali starostové z mnoha měst a obcí v Itálii, ale ani ve snu mě nenapadlo, že o projekt projeví zájem i v zahraničí. Jsem tomu rád i kvůli našim dobrovolníkům, kteří do projektu vložili hodně práce a úsilí," říká starosta.

Podívejte se na video, co se děje v Nizozemí - mladí maročtí přistěhovalci napadají v Ede místní obyvatelé: 

 

Tagy článku