Autor fotografie: YouTube|Popisek: Běženci v Miláně
Severní Itálie je v obležení imigrantů. Vzrostla drobná kriminalita, ale i organizovaná trestná činnost.
Běženci z jihoitalských uprchlických táborů se ve velkém přesouvají na sever, k rakouským a německým hranicím. O přesunech desítek imigrantů jsme psali v článku Uprchlíci míří na sever Itálie a dál do Evropy. Mezinárodními vlaky do Innsbrucku a Mnichova.
V současnosti se po ulicích Milána, a především na nádražích, pohybují už ne stovky, ale desítky tisíc uprchlíků a snaží se jakýmkoliv způsobem dostat do západoevropských zemí, především do Německa a Velké Británie. Protože na vnitřních hranicích schengenského prostoru byly posíleny policejní kontroly, daří se to jen části uprchlíků. Zbytek živoří ve velkých městech a obživu si obstarává drobnými krádežemi a žebráním.
Mluvčí milánské radnice Cosimo Palazzo uvádí: „Ve městě od doby, co sem začali přijíždět uprchlíci, a dnes jich tu je kolem 65 tisíc, vzrostla kriminalita. A to jak co se týče organizovaného zločinu, tak i drobné krádeže, vloupání a podobně. My sami to nejsme schopni řešit, jednoznačně musí rozhodnout vláda a také Evropská unie.“ (Zdroj: rozhlas.cz)
Zdroj: YouTube, askanews
V relativně bohatém Miláně se daří získávat pomoc od místních občanů, ale úplně jiná situace je v malých městech a vesnicích, kde místní projevují značný odpor k imigrantům. Těmto náladám nepřispívá ani to, že italské úřady začaly nařizovat soukromým majitelům ubytovacích zařízení, že musí imigranty ubytovávat. Jeden z majitelů dokonce uvedl, že tato nařízení se snaží vynutit za asistence policie. Obyvatelé se oprávněně obávají, že pokud ubytují běžence, přijdou o turistickou klientelu a nakonec zkrachují.
YouTube, Lettera43
Je tedy otázkou času, kdy se běženci pokusí dostat se do Německa a Rakouska jiným způsobem. V době letních prázdnin a dovolených to budou mít o mnoho snazší. A nakonec se na pašování běženců dá "dobře vydělat".
Zdroj: rozhlas.cz