Italský premiér: Státy EU, které odmítají uprchlíky, musí přijít o dotace
foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), EU2016 SK/HANDSHAKE - BRATISLAVA SUMMIT 16. SEPTEMBER 2016
Země východní části Evropské unie, které nadále odmítají přebírat uprchlíky z jiných členských zemí na základě schválených kvót, by měly přijít o evropské dotace.
V italském parlamentu to řekl premiér Matteo Renzi ve čtvrtek 13. října. Itálie v současnosti hostí více než 160.000 žadatelů o azyl, kteří tam dorazili hlavně přes Středozemní moře ze severu Afriky. Ke kvótám se kriticky staví mimo jiné Česká republika. Zdroj: euroskop.cz
Jihoevropské státy chtějí bilióny korun: "O budoucnosti Evropy se rozhoduje ve Středomoří"
"Je nutné, aby Itálie podpořila velmi tvrdý postoj vůči zemím, které obdržely z unie spoustu peněz na obnovu svých území a které se nyní vyhýbají svým závazkům při přerozdělování imigrantů," řekl Renzi, který se stejně jako ostatní hlavy států a vlád EU zúčastní příští týden summitu EU v Bruselu. "Pozitivní aspekty členství v EU musí být vyváženy povinnostmi, které z něj vyplývají," dodal Renzi.
Italský premiér varuje EU: Pokud ostatní země unie nepřijmou více uprchlíků, bude to Evropu "bolet"
Výsledky zářijového summitu EU v Bratislavě italský premiér ostře kritizoval jako nedostatečné. "Mysleli jsme si, že Bratislavský summit přijde s nějakým ambiciózním a důležitým programem," uvedl Renzi. Závěrečný "banální dokument" ale podle něj obsahoval jen "seznam slibů".
K odpůrcům kvót na přerozdělování migrantů patří především visegrádské země (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko), které zároveň kritizují i návrhy na trestání zemí odmítajících kvóty v podobě omezování evropských dotací. Bývalé komunistické země argumentují mimo jiné tím, že imigrace, zejména z muslimských zemí na Blízkém východě, by "narušila jejich homogenní společnosti", poznamenala agentura Reuters.
Itálie na pokraji politické a hospodářské krize. Státní dluh překročil hranici 140 procent HDP
Tagy