Italský prezident rozpustil parlament, volby budou v březnu

Italský prezident rozpustil parlament, volby budou v březnu
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-ND 2.0) |Popisek: Sergio Mattarella
29 / 12 / 2017, 07:30

Italský prezident Sergio Mattarella podepsal dekret o rozpuštění parlamentu, a otevřel tak cestu k všeobecným volbám. Informoval o tom prezidentský úřad. Vláda poté podle agentury Reuters rozhodla, že parlamentní volby se uskuteční v březnu, a to již podle nedávno schváleného nového volebního zákona.

Prezidentův krok byl poslední podmínkou pro to, aby vláda mohla stanovit datum příštích voleb. Kabinet premiéra Paola Gentiloniho o termínu rozhodl na svém večerním zasedání a podle očekávání stanovil datum 4. března.

Nové volby se uskuteční už podle nového volebního zákona, který v říjnu schválil italský parlament. Zákon kombinuje prvky poměrného a většinového zastoupení. Nový volební systém je ze dvou třetin poměrný a z jedné třetiny většinový. Rovněž sladí odlišné normy, jež dosud platily pro Poslaneckou sněmovnu a Senát. Zákon dále podporuje vznik volebních koalic.

Gentiloni dnes zhodnotil roční působení svého středolevého kabinetu a slíbil, že zůstane v úřadu v zájmu zajištění kontinuity, dokud nebude ustavena nová vláda. Na tradiční tiskové konferenci pořádané ke konci roku premiér vyzval politické strany, aby v nadcházejících volbách nešířily strach a nečinily nerealistické sliby. Řekl také, že Itálie by měla být připravena čelit nestabilitě, ale neměla by se jí obávat. Poznamenal, že nestabilita je dnes běžná v mnoha evropských zemích.

Předvolební průzkumy podle agentury Reuters naznačují, že by volby mohly skončit patem. V čele průzkumů je se zhruba 28 procenty protisystémové Hnutí pěti hvězd, následované vládní Demokratickou stranou, jejímž členem je i premiér Gentiloni. Stranu nyní podporuje přibližně 23 procent Italů.

Většinu křesel v parlamentu by však nyní obsadila konzervativní aliance sestávající ze strany Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, pravicové Ligy Severu a strany Bratři Itálie. 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace