Italští školáci čtou ve velkém Mein Kampf. Kde se stala chyba?

Italští školáci čtou ve velkém Mein Kampf. Kde se stala chyba?
Autor: Flickr.com|Popisek: nacismus
10 / 12 / 2016, 16:00

KOMENTÁŘ

Velký průzkum italského ministerstva školství zjistil zcela zásadní fakt. Žáci základních škol, ale i středoškoláci mají za oblíbenou knihu Hitlerův Mein Kampf. Jak je to vůbec možné po více než 70 letech od skončení druhé světové války?

Možná proto, že fašismus v italské společnosti zkrátka daleko více a hlouběji zakořenil, ač se to nemusí na první pohled zdát. Jeho resentimenty jsou patrné v Itálii i dnes a jeho některé znaky se například staly (bohužel) součástí italské společnosti jako celku, ale i třeba sportu. Hajlující fotbalisté, jako například v roce 2005 známý fotbalista Paolo di Canio, nejsou v Itálii zdaleka výjimkou.

Mussoliniho kult je po roce 2000 stále, pro nás možná nepochopitelně, na vzestupu. V Itálii najdete dokonce i mussoliniovské suvenýry s hákovými kříži, tisíce lidí si každoročně lepí plakáty s Benitem Mussolinim na zeď.

Zajímavé ale je, že většina Italů by si naopak nepřála návrat fašismu v podobě, který existoval v Itálii v letech 1922 - 1943. Možná je spíše fascinuje vláda vláda tvrdé ruky, tak jak to bývá v případě dlouhodobě nestabilní politické situace, v níž se Itálie již nějaký čas nachází, a kdy demokracie jako systém vládnutí ztrácí na atraktivitě.

Nicméně fakt, že Mein Kampf se umístil mezi některými italskými středními školami v ,,TOP 10", je alarmující, a to nejen z našeho pohledu, ale i pohledu vzdělávacího systému Itálie.

Nacismus a fašismus mají na svědomí miliony a miliony nevinných životů, na což by se nemělo v žádném případě také zapomínat.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace