Izrael a Evropa by měly společně bojovat proti terorismu

Izrael a Evropa by měly společně bojovat proti terorismu
19 / 07 / 2017, 14:00

Izrael a Evropa by měly spolupracovat v boji proti terorismu a také v prosazování technologických inovací, řekl dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci po setkání s premiéry zemí visegrádské čtyřky (V4; Maďarsko, Česko, Slovensko a Polsko). Pětice předsedů vlád se dohodla, že založí společnou pracovní skupinu pro boj proti terorismu.

Setkání V4 a Izraele se konalo poprvé od vzniku visegrádské skupiny v 90. letech. Maďarský premiér Viktor Orbán poznamenal, že společným tématem středoevropských zemí a Izraele je snaha ochránit hranice a bránit šíření terorismu. Izrael je podle něj zemí, která silně přispívá ke stabilitě Blízkého východu, a tím i k bezpečnější Evropě. Ke společnému úsilí zastavit šíření terorismu má pomoct zvláštní pracovní skupina V4 a Izraele, na jejímž založení se dnes premiéři domluvili.

,,Je v zájmu budoucnosti Evropy, aby s Izraelem spolupracovala v těchto dvou oblastech - v boji proti terorismu a v rozvoji technologií. V prvním případě je to boj se silami minulosti, ve druhém jde o zajištění lepší budoucnosti," uvedl Netanjahu.

Poznamenal, že Izrael může evropským partnerům nabídnout zkušenosti s inovacemi ve všech průmyslových odvětvích. ,,Jsme národ inovací, máme tisíce start-upů a stojíme o spolupráci s visegrádskou skupinou i celou Evropou," uvedl.

Český premiér Bohuslav Sobotka doplnil, že také v oblasti vědy, výzkumu a inovací chtějí V4 a Izrael založit pracovní skupinu. ,,Jsem přesvědčený o tom, že je v zájmu Evropské unie a je v zájmu Izraele, abychom posílily naše vzájemné vztahy," podotkl.

Netanjahu v projevu připomněl, že Izrael často čelí kritice z Evropské unie, je podle něj však jedinou zemí, která v regionu Blízkého výhodu hájí západní ideály. Ve sbližování s V4 chce Netanjahu pokračovat a premiéry pozval na společné jednání do Izraele.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace