Izrael a Rusko se dohodly na koordinaci bojů v Sýrii

Izrael a Rusko se dohodly na koordinaci bojů v Sýrii
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
21 / 09 / 2015, 22:15

Návštěva souvisela s ruským angažmá v Sýrii, prodejem raket S-300 Íránu i obav Izraele z dodávek moderních zbraní ze Sýrie a Íránu pro hnutí Hizballáh.

Předseda vlády Izraele odletěl na velmi neobvyklou a krátkou návštěvu Ruska, jejímž jediným bodem programu bylo setkání s prezidentem Vladimírem Putinem v jeho letním sídle – dače  u Moskvy. Informaci dnes zveřejnil server eretz.cz.

Neobvyklé bylo, že do Ruska doprovodili předsedu vlády náčelník generálního štábu Gadi Eisenkot a velitel vojenské rozvědky Herzl Halevi. Nejvyšší velitelé IDF jednali se svými ruskými protějšky zejména o situaci v Sýrii.

Po jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem oznámil dnes večer izraelský premiér Benjamin Netanjahu, že mezi oběma zeměmi došlo k dohodě o tom, že budou vzájemně koordinovat své vojenské akce v Sýrii, aby zabránily případným ozbrojeným incidentům (na rozdíl od dřívějších situací, kdy bývalý Sovětský svaz podporoval Asadova otce v boji proti Izraeli.)

„Mým cílem bylo zabránit nedorozuměním mezi izraelskou armádou a ruskými silami. Putin souhlasil s mechanismem, jak takovým nedorozuměním předejít,“ poznamenal premiér Netanjahu.

Další neméně podstatnou otázkou byl transfer ruských zbraní přes Sýrii do Libanonu a to přímo Hizballáhu, který tyto zbraně používá proti Izraeli.

Netanjahu s Putinem naposledy jednal v listopadu 2013, občas ale spolu debatují telefonicky. Témata svého jednání s Putinem podle izraelských médií Netanjahu předem konzultoval s Washingtonem. (Zdroj: zpravy.idnes.cz)

Současně byl také jmenován nový velvyslanec Izraele v Rusku, je jím Zwi Heifetz (59), který pochází z Ruska, do Izraele se ze sibiřského Tomsku přistěhoval ve věku 14 let. V rámci izraelského ministerstva zahraničí sloužil jako velvyslanec v Londýně a Rakousku. Byl také jedním prvním zástupců  Izraele v Moskvě po roce 1989, tehdy ještě v rámci Nizozemského velvyslanectví, které poskytlo Izraelskému zastupitelskému úřadu prostory pro misi v Moskvě. Je tedy se situací v Rusku podrobně obeznámen a hovoří plynně rusky.

Tagy článku