Izrael dodá Jordánsku drony na boj proti IS

Izrael dodá Jordánsku drony na boj proti IS
Autor fotografie: IAI|Popisek: Heron TP
17 / 08 / 2015, 14:45

Podle regionálních médií uzavřelo Jordánsko smlouvu s Izraelem o dodávce strategických a taktických bezpilotní prostředků na boj proti Islámskému státu.

Smlouva obsahuje strategické drony od Israel Aerospace Industries (IAI) Heron TP a taktické drony Skylark od Elbit Systems. Není zatím známý poměr mezi oběma typy, ale celkově se podle izraelského serveru DEBKAfile jedná o 12 kusů UAV.

Bezpilotní prostředky jsou zapotřebí pro podporu speciálních jednotek jordánské armády, které se podílejí na operacích v Iráku (operace ale nejsou potvrzeny nezávislými zdroji).IAI zatím na žádost IHS Jane´s o komentář nereagoval, Elbit zprávu dokonce popřel.

Heron TP je zatím asi největší a nejvíce sofistikované UAV s rozpětím 26 metrů a vzletovou hmotností 4 650 kilogramů. Je schopno operovat až ve výškách téměř 14 kilometrů a to za jakéhokoliv počasí. Ve vzduchu vydrží až 36 hodin, pohon zajišťuje motor o výkonu 1 200 koní. Satelitní komunikace (SATCOM) umožňuje UAV zasahovat ve velkých vzdálenostech od operátora.

Je schopen nést například HD denní a noční kamery, laserový značkovač apod.

Naproti tomu Skylark je taktický dron,který vzlétá z ruky operátora a unese maximálně 5 kilogramů nákladu. Ve vzduchu se udrží 6 hodin a dosah je maximálně 59 kilometrů od operátora.

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.