Izrael hledá spojence proti Hizballáhu

Izrael hledá spojence proti Hizballáhu
22 / 04 / 2016, 08:30

Netanjahu prohlásil, že Golanské výšiny budou navždy patřit Izraeli.

Moskva 21. dubna (ČTK) - Izrael udělá vše, aby zabránil předání moderních zbraní libanonskému radikálnímu hnutí Hizballáh a vytvoření nové fronty na Golanských výšinách. Ty musí zůstat Izraeli. Uvedl to izraelský premiér Benjamin Netanjahu při setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Host navrhl Kremlu užší spolupráci kvůli odvrácení možných incidentů.

"Přijel jsem sem s hlavním cílem posílit koordinaci mezi námi v oblasti bezpečnosti, abychom odvrátili chyby, nedorozumění a incidenty různého druhu," řekl Netanjahu. "Izrael má zjevné a pochopitelné nepřekročitelné meze, spjaté s naší bezpečností. Za prvé děláme vše, abychom zabránili předání supermoderních zbraní do rukou Hizballáhu, a za druhé děláme vše, abychom zabránili vytvoření nové fronty teroru proti nám na Golanských výšinách," dodal. Nelze se podle něj vrátit do dob, kdy izraelské osady byly ostřelovány z Golan, a tak tyto výšiny zůstanou součástí Izraele, ať už v rámci nějaké dohody, anebo i bez ní.

Rusko i nasazením svého letectva v Sýrii podpořilo svého spojence v Damašku prezidenta Bašára Asada, na jehož straně bojují rovněž bojovníci Hizballáhu, sponzorovaní Íránem. Spojené státy vyjadřují znepokojení nad zprávami, že Rusko navzdory prohlášením o částečném stažení svých sil posílá do Sýrie další zbraně, zejména dělostřelecké.

Minulý týden Netanjahu prohlásil, že Golanské výšiny budou navždy patřit Izraeli. Premiér přitom vyjádřil pochybnost nad tím, že by se Sýrie někdy mohla vrátit do situace před nynější devastující občanskou válkou. Nebude se prý stavět proti úsilí stabilizovat Sýrii, pokud to nebude na úkor bezpečnosti Izraele.

Netanjahuovo vyjádření bylo považováno za signál pro USA a Rusko, že strategické výšiny by měly být vyjmuty z jakékoli dohody o ukončení již pět let trvající války v Sýrii a o budoucnosti této země.

Větší část Golanských výšin Izrael obsadil před téměř půlstoletím po sedmidenní válce a později anektoval. Mezinárodní společenství tento krok neuznalo. Sýrie kontroluje na Golanských výšinách asi 510 kilometrů čtverečních, Izrael okupuje 1200 čtverečních kilometrů. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má pod kontrolou Sýrie, je nárazníkové pásmo, jež střeží mezinárodní pozorovací mise OSN (UNDOF). Na izraelské straně působí v rámci UNDOF také několik českých vojáků.

Tagy článku